آخرین وضعیت سرانه مصرف دیتا در کشور/ سرعت دسترسی اینترنت ۵مگابیت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، نشست توسعه ارتباطات ثابت با هدف حل چالش ها و موانع این صنعت، امروز با حضور معاونان وزیر ارتباطات در نمایشگاه ایران تلکام برگزار شد.

بر اساس آمارهای ارائه شده در این نشست تخصصی، ۸۶ درصد ترافیک اینترنت دنیا مربوط به ارتباطات ثابت (ADSL و فیبر نوری) است و این در حالی است که ۱۴ درصد ترافیک اینترنت دنیا به اینترنت موبایل مربوط می شود. این آمار مربوط به سال ۲۰۱۸ است. بر این اساس گفته می شود این روند تا سال ۲۰۲۱ با شیب ملایمی در حال تغییر است و پیش بینی می شود طی ۳ سال آینده سهم ترافیک اینترنت دنیا از ارتباطات ثابت به ۷۹ درصد برسد. این در حالی است که وضعیت کشور ما نسبت به وضعیت دنیا متفاوت بوده و هم اکنون ۷۰ درصد ترافیک اینترنت کشور به ارتباطات موبایل مربوط می شود و ارتباطات ثابت تنها ۳۰ درصد این سهم را در اختیار دارد.

همچنین هم اکنون ۴۱ میلیون نفر در کشور از موبایل نسل سوم و ۲۴ میلیون نفر از نسل چهارم موبایل استفاده می کنند و این در حالی است که تنها ۸ میلیون نفر مشترک اینترنت ADSL هستند.

در این راستا متوسط سرعت دسترسی به اینترنت از طریق اینترنت ثابت ۵ مگابیت بر ثانیه عنوان شده است که باید بر مبنای هدف گذاری برنامه ششم توسعه به سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه برسد.

از سوی دیگر سرانه مصرف دیتا در کشور به ازای هر نفر ۶ گیگابایت است و این در حالی است که سرانه دنیا ۲۰ گیگابایت و سرانه کشورهای اروپایی ۳۵ گیگابایت برآورد می شود.

بر این اساس، این آمار نشان از فاصله زیاد ایران با متوسط جهانی در زمینه مصرف دیتا دارد.

گفته می شود ۲۵ تا ۳۰ درصد سهم تبادل محتوا در کشور به شبکه های تلگرام و اینستاگرام مربوط می شود و رتبه ایران در استفاده از اینترنت موبایل در جهان ۵۷ و رتبه کشورمان در اینترنت ثابت ۱۰۸ در دنیا است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بدون حضور خودتان در عکس سلفی بگیرید!
مسابقات چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می شود
مایکروسافت از فایل های شخصی کاربران محافظت می کند
احساس حضور در تالار موسیقی با تبلت‌ جدید هوآوی