آزمایشگاه ارزیابی امنیت سامانه‌های کنترل صنعتی راه‌اندازی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، افشین سوزنی رئیس اداره آزمایشگاه امنیت پژوهشکده امنیت مرکز تحقیقات مخابرات از ارائه خدمات امنیتی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات (IT) و صنعت فناوری عامل (OT) در این آزمایشگاه خبر داد.

وی در خصوص فعالیت‌های در حال انجام در آزمایشگاه امنیت این پژوهشگاه گفت: این آزمایشگاه به عنوان آزمایشگاه مرجع در حوزه امنیت کشور، با اخذ تاییدیه از مراکز ذی‌صلاح، مرکز راهبردی افتا و سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات و سرویس‌های امنیتی را به متقاضیان ارائه می‌کند.

وی دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه توسعه کشور، رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه ارزیابی امنیتی، پرورش نیروی متخصص و کارآمد در حوزه امنیت و ارائه خدمات امنیتی جهت رشد و توسعه امنیت در کشور را از اهداف و ماموریت‌های آزمایشگاه برشمرد.

سوزنی با ارائه مصادیقی در این خصوص افزود: این آزمایشگاه با دارا بودن زیرساخت‌های لازم و پرسنل متخصص برای مراکز دولتی، شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها خدمات امنیتی ارائه می‌کند و قابلیت ارزیابی سامانه‌های کاربردی تحت وب و تجهیزات امنیتی مختلف شبکه مانند UTM، Firewall.، SIEM، Switch   و… را دارد. در کنار این خدمات و ارزیابی برنامک‌های موبایل، ارزیابی عملکرد امنیت محصولات و تجهیزات نظارت تصویری و ارزیابی سامانه‌های هوشمند (صیانت فرهنگی/اجتماعی) نیز در این آزمایشگاه به متقاضیان دریافت خدمت ارائه می‌شود.

رئیس اداره آزمایشگاه امنیت ICT ، بخش دیگر فعالیت این آزمایشگاه را ارائه خدمات ارزیابی و مشاوره تخصصی در حوزه OT دانست و گفت: بیش از ۱۰ سال است که پژوهشکده امنیت در این حوزه فعالیت‌های خود را شروع کرده و با توجه به تخصص و تجربه کسب شده در این زمینه هم‌اکنون آماده ارائه خدمات مشاوره و ارائه خدمات و سرویس های ارزیابی امنیتی در حوزه صنعت OT است. 

وی تاکید کرد: آزمایشگاه ارزیابی امنیت تجهیزات و سامانه‌های کنترل صنعتی برای نخستین بار در کشور و با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است. این آزمایشگاه در راستای چارچوب و ضوابط اعلامی از سوی مرکز مدیریت راهبردی افتا، پروفایل های حفاظتی و سند آزمون برای محصولات امنیت در حوزه صنعت توسط پژوهشکده امنیت عمل می‌کند. بنابراین این امیدواری وجود دارد که در ۶ ماهه دوم سال جاری، تائیدیه ارائه خدمات از مراکز ذی صلاح در این خصوص اخذ شده و خدمات مربوط به آن ارائه شود.

سوزنی از ارائه خدمات آموزش و مشاوره در آزمایشگاه امنیت خبر داد و گفت: در راستای ماموریت پژوهشکده امنیت و پیرو تفاهم نامه‌های منعقد شده با دیگر مجموعه‌ها، آزمایشگاه امنیت در برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی امنیت، ارائه مشاوره و ارائه خدمات امنیتی فعالیت می‌کند. بومی‌سازی و تولید سامانه‌های ارزیابی امنیت، شرکت فعال در کنفرانس های متعدد، همکاری در ایجاد مراکز ارزیابی امنیتی با نام «آپا» در دانشگاه‌های کشور و نیز چاپ و نشر کتب تخصصی در حوزه امنیت از دیگر دستاوردهای این آزمایشگاه است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ویدئوی کمپین تبلیغاتی ترامپ در توئیتر حذف شد
امکان حضور استارت‌آپ ها درمناقصات بخش فضایی فراهم شد
۵منطقه تاریخی تهران تاشهریور تحت پوشش نسل پنجم موبایل قرارمی‌گیرد
شکایت از آمازون در پی ابتلای کارگران به کرونا