آزمایشگاه تخصصی تجهیزات دسترسی ۴G راه اندازی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس شکوهی مجری پروژه آزمایشگاه گفت: آزمایشگاه تایید نمونه ایستگاه پایه و تجهیزات دسترسی رادیویی نسل چهارم، با جدیدترین تجهیزات و مطابق با آخرین استانداردهای جهانی، در پژوهشگاه ICT شروع به کار کرده و در حال حاضر پذیرای سازمان‌ها، وارد کنندگان و سازندگان تجهیزات مخابراتی و نیز شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌هایی است که روی ایستگاه پایه و تجهیزات دسترسی نسل چهارم کار می کنند.

وی افزود: این آزمایشگاه علاوه بر آزمون سامانه‌های وارداتی، بستری برای ارائه خدمات آزمایشگاهی درجهت بررسی و آزمون سامانه‌هایی است که توسط تولیدکنندگان داخلی، با استفاده از ایده‌های جدید دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، ساخته شده است.

شکوهی ادامه داد: در آزمایشگاه تخصصی مذکور علاوه بر انجام آزمون‌ها براساس استانداردهای بین‌المللی و توسط تجهیزات پیشرفته، موارد مختص هر کشور مانند شرایط زیرساخت مخابراتی و نیازهای آن، الزامات، انتظارات و ارتقای کیفی شبکه‌های مخابراتی، مورد توجه قرار می‌گیرد و لازم است که با توجه به شرایط بومی، تایید شود.

این پژوهشگر گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار گفت: اجرای توسعه شبکه پهن‌باند در چارچوب شبکه ملی اطلاعات یکی از برنامه‌های اصلی وزارت ارتباطات و ‏فناوری اطلاعات بوده و به همین منظور، نسل چهارم ارتباطات سیار (۴G) در چارچوب استفاده از شبکه پهن‌باند به بهره‌برداری رسید.‏ ‎در این راستا فناوری‌های نسل چهارم مخابرات سیار نظیر LTE به کشور وارد شد و برای اطمینان از تطابق عملکرد و کارآیی این تجهیزات با استانداردهایی که در سطح دنیا برای این فناوری تدوین شده است، آزمایشگاه تخصصی ایستگاه پایه و تجهیزات دسترسی نسل چهارم با جدیدترین تجهیزات و مطابق با استانداردهای جهانی به تازگی آغاز به کار کرده است.

وی با اشاره به اینکه این آزمایشگاه پذیرای تولیدکنندگان، واردکنندگان، شرکتهای دانش بنیان و دانشگاه هایی است که روی ایستگاه های پایه و تکرارکننده های نسل چهارم کار می کنند، خاطرنشان کرد: در این راستا این آزمایشگاه قادر به همکاری با شرکتهای دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی به صورت انجام آزمونهای استاندارد و ارزیابی محصولات مختلف این فناوری در جهت بومی سازی ساخت و توسعه محصولات و تجهیزات نسل چهارم است.

مجری پروژه آزمایشگاه تخصصی تجهیزات دسترسی ۴G در گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار پژوهشکده فناوری ارتباطات گفت: پروژه ایجاد و راه اندازی آزمایشگاه در راستای نیاز کشور به تجهیزات نسل چهارم در گروه ارتباطات رادیویی ثابت و سیار و اداره آزمایشگاه‌های پژوهشکده فناوری ارتباطات تعریف و پس از مطالعات اولیه در رابطه با تجهیزات نسل چهارم، آزمون های توصیه شده استانداردهای جهانی برای تایید نمونه و تجهیزات اندازه گیری مورد نیاز، اقدام به تدوین روالهای آزمون و نیز خریداری تجهیزات اندازه گیری کرد.

وی افزود: هم اکنون آزمایشگاه آماده خدمت رسانی است و توانایی انجام آزمون‌های استاندارد روی ایستگاه های پایه و تکرارکننده های نسل چهارم را دارد. مشتریان اصلی این آزمایشگاه، تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات دسترسی نسل چهارم هستند که برای بهره برداری از تجهیزاتشان در شبکه مخابراتی کشور به تاییدیه نیاز دارند.

شکوهی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سعی شده تا تجهیزات اندازه گیری خریداری شده برای آزمایشگاه از پیشرفته و جدیدترین تجهیزات در نوع خود باشند، علاوه بر اینکه می توان از این تجهیزات برای اندازه گیریهای نسل چهارم از قبیل آزمون انواع پروتکل‌ها و سنجش کارآیی تجهیزات آن استفاده کرد. به سهولت می توان آنها را برای انواع آزمونهای رادیویی از قبیل اندازه‌گیریهای مربوط به توان، طیف، سیگنالهای مزاحم، پهنای باند و دیگر آزمون‌های سیگنالهای رادیویی و نیز مطالعات و اندازه گیریهای فناوری های دیگر از قبیل نسل پنجم نیز به کار برد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند
ارتباطات در مناطق زلزله زده پایدار است