آغاز فعالیت شتابدهنده فناوری فضایی/شکل گیری تیم های نوپای فضاپایه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی در مراسم بهره برداری از مرکز نوآوری فضای نو گفت: پژوهشگاه فضایی ایران‏ به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد زیست‌بوم کسب‌وکار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، در کنار توسعه فناوری فضایی بومی، اقدام به تاسیس و راه‏‌اندازی مرکز نوآوری و ‏شتاب‏دهی فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه «فضای نو» کرده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، درباره تشکیل مرکز نوآوری فضای نو تشریح کرد: در گام نخست، تفاهم‌نامه سه جانبه‏‌ای میان مجموعه پژوهشگاه، سازمان فضایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد که هدف از آن، تاسیس مرکز نوآوری و شتاب‏‌دهی فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه با مأموریت جذب شتاب‏‌دهنده‏‌ها، استارت‏ آپ‏‌ها و شرکت‏‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری‏‌های فضایی و خدمات فضاپایه است.

وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران ضمن تخصیص فضای فیزیکی مورد نیاز مرکز نوآوری فضای نو؛ شرایط برای آموزش تخصصی و توانمندسازی تیم‏‌ها، شبکه‌سازی و اتصال تیم‏‌ها به مشتریان بالقوه به‌ویژه در بخش دولتی را در حد امکان برای استارت‏ آپ‏‌ها و شرکت‏‌های دانش بنیان فراهم می‏‌سازد. همچنین پژوهشگاه فضایی ایران تیم‏‌ها و شرکت‏‌های مستقر را در خصوص شناسایی فناوری‏‌های دارای بازار و ایجاد زمینه مناسب فعالیت بر روی آن‌ها راهنمایی و همراهی خواهد کرد.

صمیمی توضیح داد: پژوهشگاه فضایی ایران به عنوان متولی توسعه فناوری فضایی بومی، بسته‏‌های حمایتی ویژه‏‌ای را در مقاطع مختلف رشد استارت‏ آپ‏‌ها با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراهم می‌آورد. با توجه به اینکه رونق و شکوفایی بخش فضایی بدون زیرساخت‌های لازم ممکن نیست، همچنین ایجاد و نگهداری این زیرساخت‌ها نیز بسیار هزینه‌ بر است، از این رو، پژوهشگاه تلاش خواهد کرد تا در حد مقدور و در چارچوب‌های قانونی، امکان استفاده از زیرساخت‏‌های موجود را برای تیم‌ها و شرکت‌های مستقر در مرکز نوآوری فضای نو، با شرایط ویژه فراهم سازد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: در این مسیر، سازمان فضایی ایران نیز به عنوان یک نهاد حاکمیتی حمایت‏‌های ویژه‏‌ای را از قبیل در اختیار گذاشتن داده‏‌های ماهواره‏‌ای و همچنین اتصال تیم‏‌ها به مشتریان بالقوه انجام خواهد داد تا پژوهشگاه فضایی ایران بتواند در شکل‏ گیری یک زیست‌بوم فضایی در ابعاد فناوری و خدمات فضاپایه موفق عمل کند.

صمیمی با اشاره به اینکه طبیعتا مرکز نوآوری فضای نو برای شروع فعالیت، نیاز به انتخاب یک ‏شتاب‏ دهنده دارد ‏گفت؛ شتاب‏ دهنده نوعی نسبتاً جدید از موسسات پشتیبانی کننده از زیست بوم کسب‌وکار است که در سراسر جهان به سرعت در حال رشد هستند. این موسسات خدمات و پشتیبانی لازم را به شرکت‏‌های نوپا یا همان استارت‌آپ‏‌ها در مراحل اولیه توسعه ارائه می‏‌دهند. در این مرکز نیز پس از بررسی‏‌های صورت گرفته ‏و در هماهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک شتاب‏ دهنده برای راه‏‌اندازی این مجموعه انتخاب شد و پس از انجام مراحل بازسازی فضای فیزیکی، شناسایی و استقرار استارت‌آپ و شرکت‏‌های دانش‌بنیان فضایی انجام شد.

وی افزود: مرکز نوآوری فضای نو با برخورداری از فضای کار اشتراکی، محیطی مناسب را برای استقرار هسته‏‌های نوآوری به منظور شکل‏ گیری تیم‏‌های جدید و نوپا فراهم می‌آورد. از امکانات این مرکز می‌توان به فضای کار اختصاصی، فضای برگزاری رویدادها، سالن جلسات و استراحت‏گاه اشاره کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند
ارتباطات در مناطق زلزله زده پایدار است