آمریکا در قبال احیای شبکه انتقال سوخت به هکرها باج داد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، شرکت کلونیال پایپ لاین ۷۵ بیت کوین (حدود ۵ میلیون دلار) به هکرهای اروپای شرقی پرداخته است. این خبر با گزارش‌های قبلی مبنی بر آنکه این شرکت برای احیای شبکه خط سوخت قصد برای پرداخت باج را ندارد، متناقض است.

کلونیال پایپ لاین یکی از اپراتورهای شبکه خط لوله سوخت در آمریکا است که روز گذشته توانست پس از ۶ روز بخشی از سیستم سوخت رسانی خود را احیا کند.

خبرگزاری بلومبرگ نقل از یک منبع آگاه فاش کرد، این شرکت باج کلان را به شکل رمزارز و چند ساعت پس از حمله سایبری به هکرها پرداخته است. یک منبع آگاه دیگر از وضعیت این شرکت فاش کرد مقامات دولت آمریکا نیز از پرداخت باج از سوی شرکت کلونیال پایپ لاین مطلع بوده‌اند.

هکرها به محض دریافت باج، ابزار رمزگشایی را در اختیار اپراتور قراردادند تا شبکه رایانشی را فعال کند. اما این ابزار چنان کند بود که شرکت از سیستم بک آپ خود برای احیای سیستم استفاده کرد.

هنگامیکه خبرنگار بلومبرگ از جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا پرسید آیا او از پرداخت باج توسط شرکت اطلاع داشته یا خیر، او مکث کرد و سپس گفت: در این باره اظهار نظری نمی‌کنم.

به اعتقاد FBI این عملیات هک توسط گروهی به نام دارک ساید انجام شده که در حوزه اخاذی دیجیتال فعالیت می‌کنند و در روسیه یا شرق اروپا مستقر هستند. این سازمان به طور معمول از شرکت‌ها می‌خواهد به هکرها باج ندهند زیرا ضمانتی وجود ندارد آنها فایل را در اختیار شرکت قرار دهند. علاوه بر آن پرداخت باج به هکرهای دیگر انگیزش می‌دهد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

اسناد ملی استراتژیک کشورها در حوزه هوش مصنوعی بررسی شد
جریمه ۲.۲۵ میلیون دلاری آمازون به علت دستکاری در قیمت محصولات
ضرب‌الاجل اتحادیه اروپا به واتس اپ برای رعایت حریم خصوصی
گردهمایی کشورها برای نجات آینده بشر با تکنولوژی