آمیخته بازاریابی و خط محصول و تفاوت آنها


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

مجموعه کل محصولاتی که توسط یک شرکت عرضه می‌شود تحت عنوان آمیخته بازاریابی آن شرکت شناخته می‌شود که پیش‌ازاین با آن آشنا شدیم و اینکه در هر شرکتی که چند برند را به بازار عرضه می‌کند، تعداد متعددی محصول برای عرضه وجود دارد. هیچ شرکتی حاضر به پذیرش ریسک حضور در بازار با تنها یک محصول نیست.

 

اگر شرکتی تنها با یک محصول در بازار حضورداشته باشد، آنگاه یکی از دو حالت زیر پیش‌آمده است، یا تقاضای بازار برای محصول موردنظر آن‌قدر زیاد است که شرکت دیگر لزومی به توسعه محصولات خود ندیده است یا اینکه شرکت مربوطه اصلاً منابع لازم و کافی برای توسعه تعداد محصولات قابل‌عرضه خودش را در اختیار ندارد.

 

بااین‌وجود اگر بازار کسب‌وکار برای هر شرکتی را در نظر بگیرید، می‌بینید که تمام شرکت‌های برتر دارای چندین و چند محصول مختلف در آن بازار هستند. مثلاً کوکاکولا، اپل، مایکروسافت، نستله، انواع شرکت‌های دارویی و . . .. این شرکت‌ها عموماً نیاز به داشتن سبد محصول بسیار گسترده‌ای بر ادامه داشتن حضور خودشان در بازار دارند و همچنین باید مدل کسب‌وکار پایداری هم طراحی کرده باشند. ترکیب محصولاتی که آن‌ها در سبد محصول خود در اختیاردارند می‌تواند تشکیل‌دهنده آمیخته محصول آن‌ها باشد.

 

آمیخته محصول (که البته پیش‌ازاین مقالاتی در رابطه با آن داشته‌ایم) – همچنان که به آن اشاره شد ترکیبی از مجموع کل خطوط محصول در یک شرکت است. مثلاً یک شرکت مانند جانسون دارای چندین خط محصول شامل انواع شامپو، شوینده، صابون و . . . است که ترکیب تمام این خطوط محصول را آمیخته بازاریابی می‌گویند.

 

خط محصول – خط محصول زیرمجموعه‌ای از آمیخته بازاریابی است. به‌طورکلی می‌توان گفت خط محصول به‌نوعی از محصول در داخل یک شرکت یا سازمان اشاره دارد. ازآنجایی‌که هر شرکت می‌تواند تعدادی محصول متفاوت را به بازار عرضه کند، بنابراین دارای تعداد خطوط محصول مشابه باشد. ازاین‌رو، مثلاً در شرکت نستله، محصولات مشابهی عرضه می‌شود که همگی بر پایه شیر قرار دارند و با عنوان milkmaid عرضه می‌شوند و از طرف محصولات مشابه دیگری عرضه می‌شود که هر بر پایه شکلات هستند و با عنوان Kitkat عرضه می‌شوند و همین‌طور محصولات غذایی با عنوان Maggi و . . .، بنابراین آمیخته بازاریابی نستله مجموعه‌ای شامل چندین خط محصول در داخل یک شرکت است.

 

آمیخته بازاریابی

 

طول آمیخته محصول – اگر شرکتی دارای ۴ خط محصول باشد، و در هر خط محصول ۱۰ محصول را به بازار عرضه کند، سپس می‌توان نتیجه گرفت طول آمیخته محصول آن‌ها شامل ۴۰ محصول می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، تعداد کل محصولات هر خط در برابر تعداد کل خطوط محصول موجود در یک شرکت تشکیل‌دهنده طول آمیخته محصول شرکت می‌باشند. از این معادله در برخی موارد تحت عنوان طول خط محصول هم یاد می‌شود.

 

عرض آمیخته محصول – زمانی که طول خط محصول اشاره به‌کل تعداد محصولات موجود


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید