آی بی ام کوچک ترین رایانه دنیا را تولید کرد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشبل، قدرت محاسباتی رایانه یادشده به اندازه یک تراشه x۸۶ است که در دهه ۹۰ میلادی در رایانه های شخصی مورد استفاده قرار می گرفت.

رایانه یادشده تا بدان حد کوچک است که برای مشاهده آن نیاز به میکروسکوپ دارید. تولید این رایانه برای آی بی ام کمتر از ده سنت هزینه داشته و چندصد ترانزیستور هم بر روی آن نصب شده است. از این رایانه می توان برای مشاهده، تحلیل، تبادل داده و برقراری ارتباطات استفاده کرد.

یک مزیت دیگر این رایانه های فوق کوچک سازگاری آنها با فناوری و برنامه های مبتنی بر بلاک چین است. بنابراین از این رایانه می توان برای اموری همچون ردگیری وضعیت ارسال انواع کالا، شناسایی هرگونه سرقت، کلاه برداری و غیره و همین طور اجرای برخی امور ساده و اصلی مبتنی بر هوش مصنوعی مانند مرتب کردن داده ها و اقلام دیگر بهره گرفت.

آی بی ام می گوید تولید این رایانه تنها آغاز راه است و در ۵ سال آینده رایانه های فوق کوچک دیگری با استفاده از تازه ترین فناوری های رمزگذاری داده ها تولید می شوند که حتی از دانه های نمک هم کوچک تر خواهند بود و می توان آنها را در هر وسیله و شی کار گذاشت.  

شرکت سازنده هنوز زمان عرضه نهایی این رایانه را اعلام نکرده و می گویند هنوز در حال تست و آزمایش نمونه اولیه تولیدی آن است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود
پرونده «حاکمیت سایبری در خارج از کشور» خبرگزاری مهر ۱۰۰تایی شد
مدل‌های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد
کمبود تراشه ۲۰۲۳ میلادی برطرف می شود