ابداع الگوریتمی برای شناسایی نیات افراد دروغگو


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک اکسپلور، در مطالعات مشابهی که در این زمینه انجام شده، تمرکز بر روی متمایزسازی اخبار جعلی از واقعی بوده و چندان توجهی به فرد یا افراد منتشرکننده اخبار دروغ معطوف نشده است، اما این بار رویکرد و نگرش به این موضوع تغییر یافته و تلاش شده با بررسی نیت ها و انگیزه های افراد دروغگو و منتشر کننده اخبار جعلی این پدیده راحت تر شناسایی شده و با آن به هر نحو ممکن برخورد شود.

پژوهشگران بر این باورند که نیت هر فرد و نه محتوای گفتار او تعیین کننده میزان فریبنده بودن یا نبودن آن است و عملکرد و گفتار فردی که نیت وی دروغگویی عمدی است با فردی که به طور سهوی و از روی بی اطلاعی دروغ می گوید کاملا متفاوت است. یافتن روشی برای درک این تفاوت ها می تواند به برخورد ریشه ای به پدیده انتشار اخبار دروغین در فضای مجازی کمک کند.

الگوریتم ابداع شده توسط محققان آمریکایی قادر به تعیین و شناسایی نیات افراد در حین سخن گفتن است و قصد آنها برای فریبکاری یا عدم فریبکاری را مشخص می کند. از این طریق حتی می توان دریافت که فرد به طور عمدی دروغ می گوید یا این کار را به شکل سهوی انجام می دهد.

این الگوریتم با دریافت محتوای یک سخنرانی نتیجه نهایی را ارائه می دهد و برای تغذیه و راه اندازی آن از صدها متن سخنرانی و اظهارنظر از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ استفاده شده است. انتظار می رود در آینده نزدیک از این روش جدید برای شناسایی اخبار دروغین از واقعی نیز در شبکه های اجتماعی استفاده شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کشف یک شکاف امنیتی جدید در مرورگر کروم
نقص آیفون دسترسی به شبکه‌های وای فای را مختل می‌کند
موبایل های پرچمدار بدون فناوری دوربین زیر نمایشگر عرضه می شوند
ششمین دوره مسابقات چالش‌های فناوری اطلاعات برگزار می شود