ابداع فناوری جدید تصویربرداری از فعالیت مغز کودکان


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، مزیت این فناوری آزار ندیدن کودکان و نوزادان است و به پزشکان امکان می‌دهد در محیطی طبیعی و بدون نیاز به دستگاه گران قیمت ام آر آی مغز کودکان را اسکن کرده و شرایط آن را بررسی کنند.

هم اکنون ابهامات زیادی در مورد نحوه رشد و فعالیت مغز کودکان وجود دارد و علت اصلی این مساله دشواری استفاده از دستگاه‌های اسکنر سنتی مغز در مورد اطفال و نوزادان است. تحرک فراوان نوزادان نیز استفاده از دستگاه‌های یادشده را تقریباً ناممکن می‌کند و لذا سیستم جدید می‌تواند مشکلات یادشده را حل کند.

این سیستم مبتنی بر استفاده از یک کلاه نرم پوشیدنی است که بر روی سر نوزادان قرار می‌گیرد و در آن از فناوری توموگرافی نوری با چگالی بالا استفاده شده است. هر کاشی شش ضلعی روی کلاهک شامل سه منبع LED و چهار حسگر است. اشعه مادون قرمز نیز برای شناسایی تغییرات مغز کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. محققان با بررسی تغییرات یادشده نقشه بخش‌های مختلف مغز کودکان را تهیه می‌کنند و به صورت آنی بر روی آن کار می‌کنند.

داده‌های اولیه به دست آمده از این روش تصویربرداری نشان می‌دهد که می‌توان از این شیوه برای مطالعه دقیق روند فعالیت‌های مغز کودکان و نوزادان استفاده کرد و آسیب‌ها و مشکلات احتمالی شبکه عصبی یا مغز آنها را شناسایی کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

موبایل های پرچمدار بدون فناوری دوربین زیر نمایشگر عرضه می شوند
ششمین دوره مسابقات چالش‌های فناوری اطلاعات برگزار می شود
تبریک دبیر شورای عالی فضای مجازی به رئیس جمهور منتخب
حمایت از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ