ابعاد حقوقی منظومه‌های ماهواره‌ای بررسی می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، نشست بررسی حقوق فضا و همکاری های بین المللی از سلسله نشست‌های فصلی بررسی حقوق فضا با محوریت ابعاد حقوقی منظومه‌های ماهواره‌ای صبح روز دوشنبه ۲۵ آذرماه ۹۸ توسط سازمان فضایی ایران در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در اینستاگرام خود دراین باره نوشت: فناوری فضایی با سرعت در حال پیشرفت است و در کنار فرصت‌های بی‌نظیری که از این راه ایجاد شده، چالش هایی نیز به وجود آمده که تنها منحصر به حوزه فنی نیست و به حوزه حقوق و سیاست گذاری فضایی نیز مربوط می شود.

وی نظام حقوقی بهره برداری از منابع طبیعی فضایی، قواعد حوزه گردشگری فضایی، مسائل حقوقی مرتبط با حوزه پسماندهای فضایی، اقدامات اخیر شرکت‌ها برای پرتاب و ایجاد منظومه‌های بسیار بزرگ ماهواره ای در اطراف زمین و بهره‌برداری از نقاط مداری زمین آهنگ برای کاربردهای مخابراتی و توریست فضایی را بخشی از موضوعات چالشی پیش روی جامعه جهانی عنوان کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: این سازمان علاوه بر کنشگری فعال و موثر در نشست‌های سال‌های اخیر کوپوس (کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا)، با هدف تقویت این روند، به دنبال افزایش هم‌افزایی بیش از پیش صاحبنظران و متخصصان حوزه حقوق فضای کشور در این عرصه است.

براری اضافه کرد: از این‌رو با برگزاری نشست‌های کارگروه حقوق و دیپلماسی شورای‌عالی فضایی، نشست های فصلی حقوق فضا و دعوت از نخبگان و اساتید حوزه حقوق فضا تلاش براین است تا ضمن طرح مسائل چالشی این حوزه، از نظرات و رهنمودهای صاحبنظران و متخصصان حوزه حقوق فضای کشور نیز بهره مند شویم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: با همکاری دانشکده حقوق دانشگاه‌های برتر کشور «سلسه نشست های فصلی بررسی چالش های حقوق فضا» را برگزار خواهیم کرد تا از این گذار و در محیطی آکادمیک و تعامل محور، به پاسخی دقیق و کارآمد برای چالش های موجود در حوزه حقوق فضا دست پیدا کنیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

فیس‌بوک اطلاعاتی درباره توزیع تبلیغات سیاسی افشا می کند
مرکز تبادل اطلاعات کشور باید دارای مدل اقتصادی شود
اجرای قانون شبکه های اجتماعی در فلوریدا لغو شد
مسائل کلیدی در اخلاق فضایی چیست؟