اتاق تمیز تست حسگرهای فضایی اپتیکی گواهی اعتبارسنجی گرفت


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، اتاق تمیز پرتابل جهت تست حسگرهای فضایی اپتیکی پژوهشگران پژوهشکده سامانه‌های ماهواره که به عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت فکری و ثبت اختراعات به ثبت رسیده بود، موفق به دریافت گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.

حامد بابائی، رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در این باره گفت: قطعات و حسگرهای حساس اپتیکی و فضایی همیشه الزامات سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با شرایط تمیزی محیط دارند که عدم رعایت آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به آن قطعه یا حسگر وارد کند. از سوی دیگر، یکی از بهترین راه‌ها برای آزمودن برخی از المان‌ها و حسگرهای فضایی مثل حسگر ستاره یا حسگر خورشید، استفاده از ستارگان و خورشید موجود در آسمان واقعی است.

وی در تشریح اهمیت این طرح اختراعی افزود: تاکنون به‌منظور تست این حسگرها در شرایط آزمایشگاهی هزینه‌های گزافی صرف پیاده‌سازی محیطی مشابه محیط آسمان واقعی شده است که در اغلب موارد، با توجه به پیچیدگی موجود، دقت اندازه‌گیری به اندازه کافی نبوده است. از این‌رو اختراع موجود این امکان را برای متخصصان فراهم می‌آورد که بدون از بین رفتن الزام مربوط به تمیزی و بدون افت کیفیت عملکرد، با صرف کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن، حسگرهای اپتیکی مدل‌های کیفی و فضایی را در محیط بیرون از آزمایشگاه مورد تست و آزمون قرار دهند.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در خصوص دیگر مزایای این اختراع خاطرنشان کرد: این اختراع با رویکردی کاملاً کاربردی و صنعتی و برای رفع یکی از مشکلات رایج در صنعت فضایی ارائه شده است. علاوه بر این، سادگی پیاده‌سازی این محصول، هزینه کم بهره‌برداری و امکان انجام تغییرات در طراحی متناسب با نیاز کاربران مختلف، از دیگر مزایای این اختراع است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود
فناوری وای فای ۷ با سرعت ۲ برابر بیشتر از نسخه قبلی از راه رسید
اتصال ۲۹۷ روستای دیگر به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول
هشدار به مدیران فناوری برای ورود به عصر رایانه‌های کوانتومی