اتمام مجوز فعالیت اپراتورهای TD-LTE/ واگذاری باند فرکانسی به ۵G


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، نسترن محسنی در توئیتر با بیان اینکه بسیاری از کشورها، واگذاری باند فرکانسی ۳.۵ گیگاهرتز را برای توسعه نسل پنجم ارتباطات سیار ( ۵G) آغاز کردند، گفت: اتمام اعتبار پروانه‌های نسل چهارم ارتباطات ثابت ( TD-LTE) در انتهای سال‌جاری و تصمیم گیری برای واگذاری بهینه این باند فرکانس طلایی که امکان سرعت گرفتن توسعه ۵G در کشور را فراهم می‌کند در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت جدی در دست بررسی است.

وی با اشاره به پیش بینی ها از اقتصاد ۱۲ تریلیون دلاری مبتنی بر فناوری ۵G تا سال ۲۰۳۵ و سهم کشور ما از این اقتصاد گفت: اینکه کدام صنعت در بهره گیری از ۵G در کشور، در صدر قرار می گیرد، جای درنگ دارد. ارتباطات، سرگرمی، آموزش، ماینینگ، حمل و نقل و ساخت و ساز و سایر صنایع، تا سال ۲۰۳۵ می توانند این اقتصاد را رقم بزنند.

وی با اشاره به ۱۰ صنعت اول بهره مند از فناوری ۵G و پتانسیل ۷۰۰ میلیارد دلاری منبعث از توسعه ۵G در حوزه B۲B که ضرورت تامل و درنگ در این خصوص را در کشور لازم می کند، گفت: امیدواریم با نقشی که وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد بتوان سریع‌تر صنایع و بخش‌های دیگر را با ارزش افزوده ناشی از ۵G آشناتر کرد.

معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه ۵G بستر تحقق فناوری‌های نوینی چون اینترنت اشیا و واقعیت افزوده خواهد بود، اضافه کرد: با این فناوری می توان به کاربردهایی مانند خودروی خودران دست یافت.

محسنی با اشاره به اینکه ارزش اقتصادی حاصل از ۵G تا سال ٢٠٢۶ در بخشهای مختلف، ١.٣ تریلیون دلار پیش بینی شده است، در خصوص مباحث فراهم سازی ورود این فناوری به کشور و سهم گیری ایران از این ارزش اقتصادی گفت: شکل گیری موثر زیست بوم ۵G و بهره برداری حداکثری از این اکوسیستم، نیازمند آمادگی و حضور همه بخش‌های توسعه دهنده و بهره بردار از این بستر ارتباطی جدید است.

وی با طرح این سوال که آیا برای توسعه و بهره برداری کامل از این بستر آماده ایم و سطح آمادگی هریک از بخش‌ها چه میزان است، افزود: به تجمیع آرا و استفاده از نظرات تخصصی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات اعتقاد داریم و کماکان تا ۱۵ اسفندماه جاری منتظر نقطه نظرات ارزشمند صاحبنظران در خصوص تدوین نقشه راه ۵G هستیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ائتلاف جهانی بر ضد کرونا با هوش مصنوعی
رونمایی از بلندگوی هوشمند جدید گوگل
نقش مهم پژوهشگاهICT در بومی‌سازی لبه فناوری‌های اطلاعاتی
لزوم توسعه زیرساخت های ارتباطی برای ورود ۵G