اختراع پژوهشگران فضایی برای تست سخت‌افزاری حلقه کنترل ماهواره


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، بستر تست سخت‌افزار در حلقه کنترل وضعیت ماهواره به همراه معادل‌ساز گشتاورهای اغتشاشی، توسط پژوهشگران پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، از سوی مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد.

حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص اهمیت این اختراع اظهار داشت: با توجه به تأثیرگذاری اغتشاشات اعمال‌شده به ماهواره، نیاز به بستری است که علاوه بر قابلیت تحقق آزمون‌های عملکردی تعیین و کنترل وضعیت، امکان پیاده‌سازی اغتشاشات حین آزمون را نیز فراهم سازد.

وی با بیان اینکه زیرسامانه تعیین و کنترل وضعیت یکی از بخش‌های حساس ماهواره است، گفت: آزمون‌های این زیرسامانه در مودها و فازهای مختلف عملیاتی ماهواره برای اطمینان از صحت کارکرد آن، نیازمند فراهم‌سازی بستر آزمون با قابلیت شبیه‌سازی شرایط فضا است. از این‌رو برای این منظور، یک مجموعه سخت‌افزاری شامل میز سه درجه آزادی، سیم‌پیچ هلمهولتز، عملگرهای چرخ عکس‌العملی و گشتاور دهنده مغناطیسی، حسگرهای ژیروسکوپ، خورشید، جی‌پی‌اس و مغناطیس‌سنج به همراه بورد الکترونیکی پردازشی تجمیع، طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: پایش برخط وضعیت ماهواره در ایستگاه زمینی، تعیین و نمایش مدار ماهواره در Celestia، ارسال و دریافت رادیویی داده‌ها، بهره‌گیری از بسته باتری متناسب و بورد توزیع توان الکتریکی در میز، از فعالیت‌هایی دیگر برای تجمیع و ساخت بستر آزمون است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در رابطه با ویژگی‌ها و کاربرد این طرح اختراعی تشریح کرد: با استفاده از این بستر، زمان و هزینه‌های آزمون‌های عملکردی در شرایط واقعی کاهش چشم‌گیری خواهد داشت. بخش ایستگاه زمینی با استفاده از محیط LabVIEW نوشته شده تا با به‌کارگیری امکانات گرافیکی کمیت‌های مورد نظر به شکل مناسب نمایش و ذخیره شود. شبیه‌ساز مدار ماهواره در محیطCelestia در این طرح در نظر گرفته شده است تا تخمینی از اغتشاش اعمالی به ماهواره در مدار مورد نظر وجود داشته باشد.

اغتشاشات اعمالی به ماهواره توسط موتورهای الکتریکی مجهز به ملخ، با جانمایی ویژه روی سازه ماهواره معادل‌سازی شده است. با توجه به نوع جانمایی عملگرهای اغتشاشی، به علت تشابه زیاد عملکردی این عملگرها با تراسترهای دو وضعیتی، قابلیت استفاده از آن‌ها در آزمون‌های انتقال مداری ماهواره نیز میسر است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

فیس‌بوک اطلاعاتی درباره توزیع تبلیغات سیاسی افشا می کند
مرکز تبادل اطلاعات کشور باید دارای مدل اقتصادی شود
اجرای قانون شبکه های اجتماعی در فلوریدا لغو شد
مسائل کلیدی در اخلاق فضایی چیست؟