اختصاص چندصد سرور به هاتگرام و طلاگرام


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها، استادان بسیجی دانشگاه ‏های سراسر کشور در نامه ای به محمدجواد آذری جهرمی با انتقاد از عملکرد وی در حوزه شبکه ملی اطلاعات و شبکه ها اجتماعی، خواستار شفاف سازی وزیر ارتباطات شدند.

در متن این نامه خطاب به وزیر ارتباطات آمده است: « در جهان کنونی اهمیت و تأثیر پر دامنه‏ شبکه ‌های اجتماعی بر فرهنگ، اقتصاد، امنیت و دیگر ساحت ‌های زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست. پیامد التهابات اقتصادی و اجتماعی این روزهای کشور البته موجب آن نمی ­شود که استادان دانشگاه از اهمیت بنیادین فضای مجازی، فناوری اطلاعات و شبکه ‏های اجتماعی غفلت کنند.

از این‌ رو، دانشگاهیان انتظار داشتند دولت با درک تأثیرگذاری کلان چنین پدیده ‌ای که از اهمیتی در تراز انقلاب صنعتی برخوردار است، برای بومی‌ سازی، مدیریت و حاکمیت آن، پروژه ‌ای ملی و راهبردی تدارک دیده و با تمام قدرت به اتخاذ برنامه ­های ناظر به اقدام مبادرت کند.

با کمال تعجب اما، شاهد رفتار منفعلانه دولت و وزارتخانه متبوع در مواجهه با چنین امر حیاتی هستیم؛ به ‌گونه ‌ای که دولت و وزارتخانه متبوع، مقدرات کشور را در این زمینه، به تحرک و اقدام هایی در چند شرکت داخلی منوط کرده است، گو اینکه در مواضعی اداری و منفعلانه بیان شد که اگر چند شرکت خصوصی، موفق به ایجاد شبکه‏ های اجتماعی قدرتمندی در کشور شوند، دولت از آن استفاده خواهد کرد، در غیر این صورت شبکه ‌های اجتماعی خارجی را به کار خواهند گرفت.

این بیان غیر راهبردی و غیر علمی، گویی اهمیت بنیادین ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبکه ‌های اجتماعی حاوی پیامدهای در تراز انقلاب صنعتی را در حد کالایی کم اهمیت، لوکس و تزیینی تقلیل معنا کرده است؛ عملکرد دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه، بسان این است که امنیت آسمان کشور را به اقدام چند شرکت خصوصی در تولید رادار گره زده، اما دولت و وزارتخانه را مکلف به ورود بنیادین و خودکفا در این زمینه ندانیم؟!

برادر جهرمی! این صدای غرش توپخانه های سایبری دشمن را که می‏ شنوید، حاصل سکوت سیاستگذاران و حکمرانان فناوری اطلاعات و دستگاه های ارتباطی کشور است که از خط حدهای تعیین شده ایران، مقابل دشمن متجاوز با هزار توجیه عقل مادی عقب نشسته و دوستداران ایران و اسلام را در جغرافیای مجازی عینیت گرا تنها گذاشتند.

جناب آقای وزیر! چرا در چنین امر خطیر و راهبردی، تا این حد مسامحه و غفلت صورت می­ گیرد؟! چرا دولت و وزارتخانه ذیربط به‌صورت جدی، تمام ‌قد و حاکمیتی ، در این بخش ورود نداشته، دانشگاه و صنعت کشور را در این زمینه فعال نکرده‌ اند؟! تأسف ‌بارتر این‌که دولت نه‌ تنها خود را موظف به ورود جدی در این عرصه نمی‌ داند، بلکه براساس برآوردهای میدانی، برآیند عملکرد دولت و وزارتخانه ذیربط به نفع شبکه ‌های اجتماعی خارجی رقم خورده است!

جناب وزیر! درحالی‌که کارشناسان اذعان دارند؛ «اینستاگرام» مرکز نشر خلقیات خلاف اخلاق است و از سویی قرار بود که این شبکه خارجی به نفع فرهنگ کهن ایران زمین کنترل شود، اما عملا در کنار دیگر شبکه ‏های غیر بومی، روز به ‏روز موجبات هتک ‏حرمت، تفرقه ‏های قومی و مذهبی و … به این طریق فراهم شده است؛

علاوه بر این چنانکه مطلع هستید کماکان سرویس پرآسیب و صهیونیستی «تلگرام»، بر فضای مجازی و بر برخی امور مهم کشور مسلط است! چگونه است هنگامی‌ که مجموعه نظام به این نتیجه رسید که ادامه فعالیت این سرویس صهیونیستی به ضرر ایرانیان است به اقدامات دیگری در حمایت از سرویس‌ های خارجی مبادرت شد!

برای نمونه، همگان دیدند که هم‌ زمان با فیلتر تلگرام، در چندین پیام ­رسان داخلی نیز اختلال ایجاد شد؛ سپس وی‌چت به نقطه رهایی رسید، اما هنگامی ‌که برخلاف انتظار، مردم از این سرویس استقبال نکردند، برای رفع فیلتر یوتیوب و توئیتر آمریکایی، اقدام شده است!

این درحالی‌ است که نقش توئیتر در اغتشاشات ضد ایرانی بر کسی پوشیده نبود تا آنجا که هیلاری کلینتون در این مورد به صراحت گفت: «تیم من در وزارت خارجه در پشت صحنه، تماس ‌های مستمری با فعالان در داخل ایران برقرار می‌ کرد و با مداخله ‌ای فوری توانست از توقف توئیتر به خاطر تعمیرات جلوگیری کند. اگر توئیتر تعطیل می ‌شد تظاهرات ‌کنندگان یکی از ابزارهای مهمشان برای ارتباط را از دست می ‌دادند».

با این­ همه، هنگامی‌ که رفع سیاست کنترلی از این دو شبکه آمریکایی به نتیجه نرسید و دادستان کل کشور، تصمیم‌ گیری برای کنترل این دو سرویس را به دلیل داشتن حکم قضایی، از صلاحیت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه خارج دانست، مجدده از دولت و وزارتخانه مطبوع حاشیه های امنی برای تلگرام ایجاد و حمایتهای قابل توجهی از دو فیلترشکن‌ با نام «هاتگرام» و «طلگرام طلایی» صورت پذیرفت که اختصاص چندصد سرور، چندین رک، پهنای باند کافی و نیز توجیه و همراه‌ ساختن برخی از مسئولان در حمایت از این دو فیلترشکن، گوشه‌ای از دیگر اقدامات به عمل آمده در این‌­باره است.

 اقداماتی که به نحوی تنفس مصنوعی در زنده نگه ‌داشتن تلگرام را در اذهان تداعی کرد؛ ملت بر این امر واقف است که افرادی خودسر با چنین اقداماتی قصد آن دارند که از پراکنده شدن برخی از کاربران تلگرام، تا زمان راه‌اندازی نسخه ‌ای که گفته می‌ شود کنترل گریز است، جلوگیری شود یا این حجم وسیع از کاربر به نرم ‌افزارهای خارجی دیگری متصل شوند؛ با چنین شرایطی برای مردم دور از انتظار نبود که در این روزهای پایانی مهلت فعالیت این دو فیلترشکن، شاهد دور جدیدی از برخی رایزنی­ ها در راستای تمدید مهلت فعالیت دو فیلترشکن یادشده باشیم.

جناب وزیر! نیروهای دلسوز از حضور جنابعالی در مجموعه دولت که به نسل سوم انقلاب اسلامی تعلق دارید و از سویی جزوی از خانواده بزرگ ایثارگران کشور هستید شادمان بودند؛ اما به نظر می ‏رسد این استعداد و امکان های جوانی هنوز توام با علم و عمل انقلابی در آن وزارتخانه جاری نشده، گو اینکه برآیند اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخشهای گفته شده، به یاس دانشمندان جوان حوزه فناوری اطلاعات منجر شده است!

زیرا خواسته یا ناخواسته، رشد علوم و صنایع ارتباطی در ایران متوقف شده به گونه ای که رصد وضع فعلی این بخش از سوی برخی از جوامع دانشگاهی و متخـصصان با مدیریت حاکمان بی­ سواد و متحجر سعودی مقایسه می ‌شود، زیرا حاکمان بی دانش سعودی برای ورود در حاکمیت فضای مجازی، بخش قابل توجهی از سهام توئیتر را خریده و در اختیار گرفته ‌اند، اما در سیاستگذاری دولت وزارتخانه ذیربط آیا جز به واردات صنایع ارتباطی و شبکه ساز خارجی و نظایر آن اندیشه و اقدام شده است؟

این وضعیت درحالی‌ است که برخی از کشورها در تلاش ‌اند با صنعت فناوری اطلاعات حاکمیت از دست رفته خود بر جهان را دوباره تثبیت کنند، مع الاسف به رغم وجود استعدادهای ایرانی، بیشترین نرخ بیکاری اما گویا در بین دانشجویان جوان و خلاق کشورمان در رشته ­های علوم رایانه ‏ای شیوع یافته است.

نابودی صنعت تولید تلفن هوشمند در کشور نیز حاصل چنین سیاستگذاری ­های غیر عالمانه بوده است. همچنین برخلاف سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی، تعرفه واردات تلفن همراه کاهش و درعوض تعرفه واردات قطعات مورد نیاز برای تولید گوشی هوشمند افزایش یافته است.

جناب وزیر! همچنین برخی از اظهارات منسوب به مقامات وزارتخانه متبوع نحوی فلسفه ­تراشی به نفع صنایع ارتباطی سلطه جوی خارجی نیز به شمار می ‏آید، آنگاه که به جای عمل به قانون گفته شد: «بستن، کار تنبل ‌ها است». بله! اما چرا گفته ‏نمی شود از محل واردات نرم‌افزارهای خارجی، هزاران میلیارد سود اقتصادی به سوی افرادی خاص سرازیر شده است! در حالی که با اقدامات انقلابی و نیز وطن خواهانه می ‏شود کارهای بزرگی در راستای حصول به شبکه ایرانی اطلاعات رقم زد.

آقای وزیر! دولت و آن وزارتخانه در اظهارات خود در حوزه فناوری اطلاعات بر اصل شفافیت تأکید می ‏کنند؛ به ‌راستی اگر ملاک و داور نهایی، اصل شفافیت باشد، باید به ملت بزرگ ایران توضیح داده شود که منافع مالی حاصل از فعالیت شبکه­ های اجتماعی خارجی برای دولت چقدر بوده و آیا مرزهای حراست از امنیت، اقتصاد و فرهنگ این مرزوبوم با این درآمدها جا به­ جا شده است؟! ازسویی دیگر ضرورت دارد تا توضیح داده شود که چرا زمینه خروج «بیگ دیتا» از کشور مهیا شده است؟

گو اینکه بنا به اصل شفافیت و نیز با تکیه بر محرم دانستن مردم ضرورت دارد تا دولت و وزارتخانه ذیربط در مورد چند هزار میلیارد مابه‌التفاوت پهنای باند داخلی با خارجی حاصل از فعالیت «CDN»های تلگرام در ایران که نصیب سوداگران پهنای باند شده و موجبات اضرار به منافع ملی شده و نقض حقوق آحاد ایرانیان را نیز در پی داشته، به ملت توضیح دهد!

جناب وزیر! با توجه به آگاهی دولت و وزارتخانه ذیربط از دامنه حیرت­ آور سوءاستفاده ­هایی که دشمن از فضای مجازیی رهاشده ایران می‌کند، باید به ملت بزرگ ایران توضیح داد که چرا دشمنان این مرز و بوم بر گردش اطلاعات در کشور اشراف دارند؟ چرا زمینه مهندسی اطلاعات خلقیات ایرانی و افکار عمومی کشور برای صهیونیست­ ها فراهم شده است؟!

به نظر می­‌رسد سوءمدیریت و نبود سیاستگذاری از سوی دولت، منجر به اشراف صهیونیست ‌ها بر فضای مجازی کشور شده و عدم گردش مناسب محتوای فرهنگی از سویی و توزیع گسترده اباحه گری در فضای مجازی از‏ سوی دیگر، این روند را تشدید کرده است؛ به‏ راستی آیا گروه ‏های فشار و محافل خاص با اراده مقام وزارت ارتباطات برای حصول به شبکه ملی اطلاعات و زیر نظام‏ های آن ستیزه می‏ کنند؟

به‌راستی، اگر اقدامات اخلال ‌گرایانه در بازار سکه و ارز، عنوان «مفسد فی ‌الارض» را در پی دارد، عملکرد کسانی که کشور را به ‌شدت از جهت فرهنگی و اجتماعی آسیب ‌پذیر کرده ‌اند، چه نام دارد؟ چرا زمینه آسیب های اجتماعی، نقض کرامت و آبروی چهره‏ های علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و دیگر لایه های اجتماعی در گستره ایران، بدون تدبیر و چاره اندیشی در فضای مجازی به رهایی و اینک به هرج و مرج کشیده شده است؟

جناب آقای وزیر! اینک اما راه روشن است! چنانچه آن وزارتخانه وفق قانون برنامه پنجم و مصوبات شورای عالی فضای مجازی است و اقتضائات ملی با امکان های علمی و انقلابی در حصول به موارد زیر ساماندهی شود، فضای مجازی تخریب محور و دشمن شادکن کنونی به وضعیت فرصت محور در زیست بوم ایران تبدیل خواهد شد.

الف) شبکه ملی اطلاعات،

ب) تولید دانش و قدرت از طریق ترکیب فناوری نرم و دانش‏های مهندسی ذیربط با تکیه بر علوم انسانی بومی

ج) فراهم کردن زمینه ‏ها، فرآیندها و الگوهای رشد جویش گران داخلی و …

د) کمک‏های دولتی برای شبکه سازی های اجتماعی در بخش غیر دولتی و …

سازمان بسیج استادان کشور نیز در راستای تداوم همکاری های سازمان بسیج مستضعفان با دولت، در صورت آمادگی و تمایل آن وزارتخانه خواهد توانست حول شناسایی و معرفی امکان‏ها، توانایی ‏ها، و استعدادهای ایرانیان در گفتگو با آن وزارتخانه، راهکارهای علمی و عملی در این امر خطیر ملی تقدیم دارد؛ گو اینکه استادان متعهد و وطن‏ خواه خواستار موفقیت جنابعالی به عنوان وزیر برخاسته از نسل جوان و پراستعداد کشور هستند؛

البته چنین می ‏اندیشیدیم که جنابعالی هم با استادان ایرانی هم‏سخن باشید که ادامه وضعیت هرج ‏و ‏مرج کنونی در حوزه فناوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی، خیانت به کشور و منافع ملی است و چنانچه این وضعیت بغرنج ادامه پیدا کند، جامعه دانشگاهی بنا به تکلیف شرعی و ملی خویش، بر اساس داده­ ها و آمارهای علمی که نشان دهنده آسیب ‏های دهشتناک اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و به خصوص اجتماعی به دلیل قصورها و تقصیرها در حوزه های گفته شده بر فرهنگ کهن ایرانی است، پیگیر تخلفات دولت واین وزارتخانه از طریق مراجع قانونی خواهد بود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

وزیر ارتباطات بازجویی شد/ دستور آزادی با قرار التزام
تولید هارد اکسترنال ارزان با سرعت بی سابقه
افزایش ١٠٠ ترابایتی ترافیک روبیکا در ایام فاطمیه
فیس بوک تسلیم قانون ترکیه شد/ محدودیت پهنای باند توئیتر و پینترست