ارائه گزارش برآورد خسارات سیل با داده‌های ماهواره به وزارت کشور


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

حسین صمیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اقدام پژوهشگاه فضایی ایران در برآورد خسارات وارده سیل فروردین ماه در کشور با استفاده از داده های ماهواره ای، اظهار داشت: این آمار بر مبنای پردازش تصاویر ماهواره های سنجش از دور صورت می گیرد و تاکنون موفق شده‌ایم که بیش از ۶۰ درصد کل این پروژه را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد پرونده های مربوط به خسارات سیل فروردین ماه برمبنای داده های ماهواره ای ارزیابی شده و به وزارت کشور ارائه شده است، افزود: هنوز به ما اجازه رسانه‌ای کردن آمار و ارقام مربوط به خسارات سیل را نداده‌اند. اما چنانچه این مجوز داده شود طی جلسه ای این موضوع را اعلام کرده و فواید استفاده از فناوری سنجش از دور را در تعیین میزان خسارت سیل به مناطق کشاورزی و مسکونی و تجاری ارائه می کنیم.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در مورد تاخیر در زمان انجام این پروژه گفت: آماری که ابتدا از سوی کارشناسان کشاورزی مناطق سیل زده تهیه شده بود پایه منطقی و علمی نداشت. به این معنی که برخی کارشناسان کشاورزی مختصاتی که از زمین ها و مزارع کشاورزی محدوده های سیل استخراج و اعلام کردند، بعضا اشتباه و خارج از مرزهای کشور بوده و در ثبت این دیتاها اشتباه رخ داده است.

وی افزود: از سوی دیگر مسئولیت برآورد میزان خسارات سیل با داده های ماهواره ای به تازگی و در کمتر از دو ماه اخیر به پژوهشگاه فضایی ایران واگذار شده است که تاکنون نیز پس از دریافت اطلاعات خسارات، براساس سنجه های موجود ماهواره ای، امکان برآورد مالی خسارت سیل تا ۶۰ درصد فراهم شده است.

صمیمی ادامه داد: براساس پردازش تصاویر ماهواره‌ای وطبق برنامه ریزی ظرف ۳ هفته آینده، آمار دقیقی از میزان خساراتی که سیل فروردین ماه در کشور وارد کرده به وزارت کشور برای پرداخت خسارت ارائه می دهیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت
اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت
دانش فنی کافی برای تولید صنایع مخابراتی در کشور وجود دارد
نقشه راه هوافضا در «جهش تولید» تدوین می شود