اسامی روزهای هفته جهانی فضا/ کاربرد ماهواره ها در بهبود زندگی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

سعید قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، شعار «ماهواره ها زندگی را بهتر می‌کنند» را به عنوان شعار سال ۲۰۲۰ هفته جهانی فضا تعیین کرده است، اظهار داشت: سازمان فضایی ایران نیز در راستای همراهی با برگزاری این رویداد، برای هر کدام از روزهای این هفته شعاری را با هدف ترویج و توسعه دانش فضایی درنظر گرفته است.

وی با بیان اینکه همه ساله روزهای ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۳ تا ۱۹ مهرماه) به عنوان هفته جهانی فضا برگزار می شود، گفت: در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال به عنوان هفته جهانی فضا، درنظر گرفته شد. هدف از این کار، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین اعلام شد.

دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اینکه این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی فضایی یعنی پرتاب نخستین ماهواره جهان (اسپوتنیک) و امضای نخستین معاهده استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل انتخاب شده است، ادامه داد: کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، در هر سال شعاری را برای آن در نظر می‌گیرد. هدف از این کار، همسو کردن فعالیت‌ها و برنامه‌های گروه‌های مختلف در سراسر جهان، در راستای هدفی مشترک است.

قربانی گفت: امسال هفته جهانی فضا (wsw۲۰۲۰) با شعار «ماهواره ها زندگی را بهتر می‌کنند» برگزار می شود که این موضوع نشان دهنده اهمیت فناوری فضایی در بهبود کیفیت زندگی روی کره زمین است و مطابق اهداف تعیین شده در این شعار، فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی می‌توانند در استفاده از داده‌های فضایی بسیار موثر باشند.

وی تاکید کرد: از این رو سازمان فضایی ایران نیز در نامگذاری روزهای این هفته، شعار روز یکشنبه ۱۳ مهر را «ماهواره‌ها زمینه ساز تحول در ارتباطات» انتخاب کرده است. در همین حال روز دوشنبه ۱۴ مهرماه با عنوان «ماهواره‌ها زیربنای توسعه آموزش و سلامت» نامگذاری شده است.

دبیر هفته جهانی فضا خاطرنشان کرد: روز سه شنبه ۱۵ مهر، با شعار «ماهواره‌ها و بهبود مدیریت مخاطرات طبیعی و محیط زیست» نامگذاری شده است و برای روز چهارشنبه ۱۶ مهرماه نیز عنوان «توسعه کشاورزی نوین با ماهواره‌ها» انتخاب شده است. 

به گفته وی، کمیته برگزارکننده هفته جهانی فضا، روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه را با عنوان «ماهواره‌ها و مدیریت هوشمند شهری» و روز جمعه ۱۸ مهر را با عنوان « فناوری فضایی، ماهواره‌ها و شناخت جهان هستی» نامگذاری کرده است و عنوان «خدمات نوین ناوبری و موقعیت یابی با ماهواره‌ها» برای شنبه ۱۹ مهرماه درنظر گرفته شده است.

قربانی تاکید کرد: در راستای نامگذاری روزهای این هفته، برنامه های ترویجی و کاربردی در کل کشور برگزار خواهد شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

حمله سایبری به دولت، پارلمان و دانشگاه‌های بلژیک
ناگفته‌هایی از مشکلات اینترنت ثابت/رگولاتوری مانع توسعه صنعت ICT
گوگل میزبان تبلیغات گرانفروش می شود
تولید نرم افزاری که نقاط ضعف و قوت خط تولید را مشخص می کند