استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی به بحث گذاشته شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت سیل، خشکسالی و منابع آبی، به میزبانی مشترک دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد و سازمان فضایی ایران از امروز صبح آغاز و تا بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه ادامه خواهد داشت.

در این کارگاه ۳۷۰ متخصص در حوزه‌های علوم فضایی، سنجش از دور، محیط زیست و مدیریت منابع آبی از بیش از ۴۰ کشور جهان حضور دارند.

در مراسم افتتاحیه این کارگاه، سیمونتا دی پی پو رئیس دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین و مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران به همراه فاطمه فریدونی دبیر این کارگاه سخنرانی کردند.

در ابتدا، رئیس دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد با اشاره به مشکلات حوزه آبی در سرتاسر جهان، به اهمیت بهره برداری هر چه بیشتر از فناوری‌های فضایی در مدیریت منابع طبیعی به ویژه آب اشاره کرد. وی از جمهوری اسلامی ایران و سازمان فضایی ایران بابت نقش آفرینی مؤثر در این حوزه و هماهنگی برگزاری کارگاه مذکور قدردانی کرد.

در ادامه نیز دکتر غریب آبادی ضمن اشاره به جایگاه ایران در تأسیس کمیته استفاده‌های صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل، بر نقش مؤثر و ممتاز دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در ارتقا شیوه‌های بهره برداری از فناوری‌های فضایی در مدیریت بلایای طبیعی از جمله پیش آگاهی قبل از وقوع حوادث و نیز واکنش سریع پس از وقوع بلایا، تأکید و خواستار توسعه همکاری‌های بین المللی در این حوزه شد.

رئیس سازمان فضایی ایران نیز با تشکر از دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد برای هماهنگی برگزاری این کارگاه، اظهار امیدواری کرد این کارگاه منجر به توسعه تعاملات بین المللی، افزایش دانش، توسعه و ترویج کاربردهای فناوری فضایی و ارائه تجربیات بین المللی با هدف بهره برداری از مزایای فناوری فضایی برای همه کشورها شود.

در پایان دبیر کارگاه با اشاره به اهم موضوعات قابل طرح در این کارگاه، به بیان سوابق همکاری‌ها و اقدامات مشترک سازمان فضایی ایران با دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل در زمینه مدیریت منابع آبی پرداخت.

در این کارگاه و در قالب ۶ جلسه دو ساعته، متخصصانی از ایران و سایر کشورهای جهان آخرین اطلاعات و دستاوردهای خود را در خصوص جدیدترین روش‌های پایش سیل و خشکسالی با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، اقدامات لازم برای هشدار سریع وقوع بلایای طبیعی، تحلیل ریسک‌های ناشی از گرد و غبار و ریزگرد و سایر چالش‌های زیست محیطی مرتبط با حوزه آبی مطرح خواهند کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

فیس بوک و اینستاگرام هر کلیک کاربر را ردیابی می کنند
تولید ماهواره‌ های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ در ایران
آمریکا جمع آوری داده توسط دوربینهای نظارتی را قانونمند می کند
بررسی علل ناکامی آمریکا در مقابله با فناوری‌های چینی