اشتراک گذاری اطلاعات مکان محور با همکاری ۶ سازمان


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: داده ها در دنیای امروز به عنوان گنج پنهان معرفی می شوند که ایجاد دسترسی آزاد به آنها، باعث کشف ارزش های نهفته این گنج و خلق ایده های نو برای حل چالش ها و تولید ثروت در جامعه می شود.

وی گفت: موضوع داده های باز و به اشتراک گذاری داده ها از سال ۲۰۱۲ در دنیا به شکل جدی مطرح شد و کشورهای توسعه یافته به اهمیت و نقش آن در افزایش درآمد ناخالص ملی و ایجاد کسب و کارهای متنوع و به طبع آن ایجاد شغل پی بردند؛ به همین دلیل کشورهای عضو گروه G۸ (شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و روسیه) در سال ۲۰۱۳ توافقنامه ای را برای آزادسازی و به اشتراک گذاری داده های خود امضاء و به سرعت به سمت ایجاد پورتال های ارائه داده حرکت کردند.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: بخش دولتی به عنوان مالک بخش عظیمی از داده ها، می تواند با آزادسازی داده های غیرحاکمیتی خود، تحول عظیمی در جامعه ایجاد کرده و علاوه بر بهبود ارائه خدمات، با حمایت از کسب وکارهای نوپا، نسبت به ارزش آفرینی و خلق ثروت در جامعه نیز اقدام کند و در نهایت مفهوم دولت باز را تحقق بخشد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: طبق گزارشات اعلام شده توسط آژانس فضایی آمریکا (ناسا)، ارائه داده های هواشناسی ماهواره ای به بخش خصوصی، سالانه بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار ارزش افزوده ایجاد می کند. همچنین آژانس فضایی اروپا برآورد کرده که فقط با آزادسازی داده های ماهواره ای پروژه کوپرنیک، تا سال ۲۰۲۰ بازاری بیش از ۳ میلیارد یورو و بیش از ۱۲۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان فضایی ایران افزود: سازمان فضایی ایران نیز با درک این موضوع و با توجه به ارزش کلان داده های خود، تصمیم گرفته که با ایجاد بسترهای مناسب داده های خود را در قالب داده های باز در اختیار کاربران و کسب وکارها قرار دهد.

وی با اشاره به اشتراک گذاری داده ها با همکاری ۵ سازمان تولیدکننده اطلاعات مکان محور با سازمان فضایی ایران، اضافه کرد: با توجه به حجم و ارزش داده های مکان محور موجود در سازمان های تولید کننده این داده ها، شامل سازمانهای هواشناسی، نقشه برداری، زمین شناسی، جغرافیایی کشور و نیز سازمان فناوری اطلاعات، تفاهم و گفتمان مشترکی به منظور به اشتراک گذاری و آزاد سازی داده های این سازمان ها با سازمان فضایی ایران شکل گرفته است.

براری گفت: سازمان فناوری اطلاعات به عنوان متولی ایجاد زیرساخت های به اشتراک گذاری و تبادل داده و اطلاعات در کنار این سازمان های دارای داده های مکان محور، به تحقق پروژه داده های باز مکان محور، کمک خواهد کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

موبایل ارزان قیمت با قابلیت فیلمبرداری قدرتمند عرضه شد
رابط کاربری پیام رسان «آیگپ» به روزرسانی شد
سامانه رادیوتلسکوپ فضایی به بهره برداری رسید
کاهش کلاهبرداریهای پیامکی/ درآمد خدمات ارزش افزوده ۳۰درصد افت کرد