اطلاعیه رگولاتوری درباره افزایش حق السهم دولت از درآمد اپراتورها


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اطلاعیه ای اعلام کرد: بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده ۳ اپراتور دارنده شبکه تلفن همراه کشور (همراه اول، ایرانسل و رایتل)، درآمد این ۳ شرکت در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که روز چهارشنبه (۴ اسفندماه) در نشست علنی نوبت عصر مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نکاتی توسط یکی از نمایندگان در مورد سود اپراتورهای ارتباطات سیار مطرح شد که ارائه توضیحاتی در این زمینه می‌تواند به روشن شدن موضوع و تصمیم گیری دقیق‌تر نمایندگان کمک کند.

۱- کل درآمد ناخالص اپراتورهای تلفن همراه در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است و پیش بینی درآمدی برای سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

۲- سود خالص اپراتورها پس از کسر سهم دولت، هزینه‌های سرمایه گذاری و عملیاتی اپراتور و در نهایت مالیات به کمتر از ۲۰ درصد درآمد عملیاتی می‌رسد که از حاشیه سود بقیه بخش‌ها کمتر است.

۳- دلیل عنوان شده در مجلس برای موافقت با افزایش ۲ درصد بر حق دریافتی دولت، همین میزان سود خالص اپراتورها است که امیدواریم اصلاح شود.

۴- سود اپراتورهای سیار در طول چند سال گذشته تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز و افزایش شدید هزینه‌های ارزی این شرکت‌ها و از سوی دیگر عدم افزایش تعرفه‌ها کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

۵- هرگونه افزایش هزینه‌های این اپراتورها از محل افزایش حق دولت در شرایط فعلی، موجب کاهش امکان سرمایه گذاری این شرکت‌ها در به روزرسانی زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری موردنیاز به ویژه در مناطق با بازدهی کمتر اقتصادی و در نتیجه کاهش کیفیت خدمات در این مناطق خواهد شد.

در پایان، ضمن تشکر از حساسیت نمایندگان محترم و توجه ویژه آنها به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و توسعه شبکه پهن باند ثابت مبتنی بر فیبرنوری، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این آمادگی را دارد تا برنامه دولت برای توسعه این زیرساخت‌ها بدون تحمیل هزینه‌های مضاعف بر اقشار آسیب پذیر و توسعه متوازن خدمات پرسرعت ثابت در اقصی نقاط کشور را جهت تصمیم گیری دقیق‌تر نمایندگان محترم در اختیار مجلس محترم قرار دهد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
تامین سرویس‌ مورد نیاز دستگاه‌ها برای اتصال به پنجره دولت هوشمند