اقتصاد دیجیتال ۶۰ درصد تولید ناخالص جهانی را در برمی‌گیرد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمال صوفیه در سیزدهم فروم اقتصاد دیجیتال که با تمرکز بر دیدگاه های خرد و ویژگی های کلیدی اقتصاد دیجیتال برگزار شد، گفت: اهمیت موضوع اقتصاد و تحول دیجیتال، ناشی از گزارشی است که مجمع جهانی اقتصاد در اهمیت و وسعت اقتصاد دیجیتالی شده، ارائه و در آن اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۲، بیش از ۶۰ درصد GDP جهانی، دیجیتالی شده خواهد بود.

معاون دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در این گزارش همچنین برآورد شده که حدود ۷۰ درصد ارزش جدید خلق شده در اقتصاد، در طول دهه آینده مبتنی بر پلتفرم هایی باشد که به صورت دیجیتالی، فعال شده اند. این در حالی است که در حال حاضر هنوز، نزدیک ۵۰ درصد جمعیت جهان در اقتصاد دیجیتال هیچگونه مشارکتی ندارند.

وی با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال شاخه‌ای از اقتصاد است که به مطالعه کالاها و خدمات دیجیتال می پردازد، گفت: به بیان دیگر، کالاها و خدمات دیجیتال، تشکیل دهنده اقتصاد دیجیتال هستند؛ زیرا طبق تعریف، اقتصاد دیجیتال اقتصادی مبتنی برICT مانند اینترنت، گوشی های هوشمند، شبکه های موبایل و بدون سیم، شبکه های فیبرنوری، اینترنت اشیاء، محاسبات و ذخیره سازی ابری، خدمات اشتراکی، اَپ ها و رمز ارزها است.

صوفیه، خدمات دیجیتال را شامل هر چیز دیجیتال عنوان کرد و ادامه داد: داده تولید شده توسط کاربران، اپلیکیشن های دیجیتال، خدمات ارائه شده بر بستر اینترنت و ذخیره سازی و پردازش داده بخشی از خدمات دیجیتال نامیده می شوند.

وی با بیان اینکه شرکت هایی مانند گوگل، اپل، توئیتر، فیس بوک، اسپاتیفای، ویکی پدیا و امثال این ها، بازیگران شاخص در اقتصاد دیجیتال به شمار می آیند، افزود: مهم ترین دارایی این شرکت ها که به ارائه خدمات دیجیتال می پردازند، شبکه مشتریانشان است و این دارایی ارزش زیادی برای این شرکت ها به همراه می آورد و آنها را به شاخص ترین بازیگران اقتصاد دیجیتال در دنیا تبدیل کرده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

دومین دوره طرح جامع «از مهارت تا اشتغال» برگزار می شود
پرونده «حاکمیت سایبری در خارج از کشور» خبرگزاری مهر ۱۰۰تایی شد
مدل‌های ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی تدوین شد
کمبود تراشه ۲۰۲۳ میلادی برطرف می شود