الزامات توسعه فناوریهای کوانتومی در حوزه ICT بررسی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، ناتوانی نظریه‌های فیزیک کلاسیک در توجیه رفتار پدیده‌ها در مقیاس اتمی و زیراتمی، منجر به ارائه نظریه‌های کوانتومی شده و پتانسیل عظیمی را در ایجاد تحولات بنیادین در تمامی عرصه‌های زندگی بشر ایجاد کرده است.

از طرفی اهمیت استراتژیک اطلاعات برای دولت‌ها و انتظارات سیری ناپذیر جوامع بشری در دستیابی به سرعت‌های نجومی و ظرفیت‌های پایان ناپذیر آن سبب شده تا توجه دانشمندان و محققان جهان به بهره گیری از ظرفیت‌های حداکثری فناوری‌های کوانتومی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مواجهه با چالش‌های عظیم آن معطوف شود.

بنابراین در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تغییرات بنیادین در حوزه زیرساخت‌ها، خدمات و محصولات این حوزه خواهیم بود. لذا چاره اندیشی در پرهیز از غافلگیری در مقابل تبعات آن الزام آور است.

بر این اساس سمینار «فناوری‌های کوانتومی؛ الزامات توسعه در حوزه فاوا» در پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد.

در این سمینار که در راستای ارائه یافته‌های پروژه‌ای تحت عنوان «مطالعه ابعاد و الزامات سیاستگذاری فناوری‌های کاربرد پذیر کوانتومی در حوزه فاوا» طراحی و هدف‌گذاری شده بود، علاوه بر تشریح نتایج بررسی تجارب کشورهای پیشرو، چالش‌ها و پتانسیل‌های موجود کشور و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

یکی از مهمترین اهداف این سمینار، تبیین الزامات راهبردی و سیاستگذاری کشور در حوزه فاوا با توجه به ابعاد فناورانه سه پروژه ارتباطات کوانتومی، پردازش کوانتومی و امنیت کوانتومی بود که دستاوردهای آن می‌تواند، علاوه بر ایجاد زمینه مساعد در تدوین ارکان جهت ساز و سیاستگذاری‌های کلان توسعه فناوری‌های کاربرد پذیر کوانتوم در بخش فاوا، بستر مناسبی در تدوین نقشه راه و برنامه‌های اقدام توسعه فناوری‌های کاربرد پذیر کوانتوم در این زمینه را نیز مهیا سازد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ضرورت راه‌اندازی پلتفرم‌های مشترک با کشورهای اسلامی
اپ اخبار جعلی واکسیناسیون از اپ استور حذف شد
قرار نیست ارتباط مجازی ما با دنیا قطع شود
آخرین قانون ما درباره استقلال فضای مجازی به ۱۳ سال قبل بر می گردد