انتقال اطلاعات حساس گوشی‌های اندرویدی به برنامه‌های ثالث


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، برنامه‌های کنترل کننده داده‌های فهرست تماس کاربران هم در گوشی‌های اندرویدی و هم در آیفون وجود دارند و بی توجهی گوگل موجب شده این برنامه‌ها بتوانند اطلاعات حساس شخصی افراد را استخراج کرده و به اپلیکیشن‌های ثالث انتقال دهند.

پژوهشگران AppCensus که یک استارت اپ آمریکایی است و در زمینه تحلیل رویه‌های مربوط به حریم شخصی کاربران برنامه‌های اندرویدی تخصص دارد، می‌گویند با دریافت ۲۰۰ هزار دلار از وزارت امنیت داخلی آمریکا از ابتدای سال ۲۰۲۱ فرایند آزمون و اعتبارسنجی اپلیکیشن‌های کنترل کننده فهرست و سوابق تماس افراد را آغاز کرده است.

بر همین اساس اطلاعات تماس گوشی‌های اندرویدی و حتی آیفون به گونه‌ای ثبت می‌شوند که برنامه‌های ثالث می‌توانند به آنها دسترسی یابند. اگر چه گوگل و اپل این کار را به منظور شناسایی مشکلات احتمالی و تهیه گزارش‌های تحلیلی انجام می‌دهند، اما سوءاستفاده‌های انجام شده موجب نگرانی شده است.

بسیاری برنامه‌های کنترل سخت افزاری، اپراتورهای شبکه‌های همراه و شرکای تجاری گوگل به این اطلاعات حساس دسترسی دارند و به عنوان مثال در گوشی ردمی نوت ۹ شیوآمی ۵۴ اپلیکیشن می توانسته‌اند داده‌های مذکور را بخوانند. این رقم در گوشی گلکسی ای ۱۱ سامسونگ به ۹ برنامه می‌رسد. دامنه این سوءاستفاده در آیفون بسیار محدودتر است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

آئین‌نامه داخلی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسید
راه اندازی ۵G در آمریکاشرکت های هواپیمایی بین المللی را ترساند
تعرفه و مدل مهندسی شبکه ملی اطلاعات اصلاح می شود
وان پلاس ۲ تلویزیون هوشمند اندرویدی عرضه می کند