انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد.

در این نشست پیشنهاد شد تا بین حوزه علمیه قم، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم ، یک انجمن مطالعاتی مشترک جهت هم اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم تشکیل شود.

در این دیدار براری با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی کشور و حرکت پرسرعت به سمت پیشرفت و خودکفایی گفت: در پرتاب ماهواره های اخیر به تجربیات ارزشمند فناورانه در این حوزه دست پیدا کرده ایم که مساله را مدیون سخت کوشی و تلاش جوانان و متخصصان ایرانی هستیم.

وی با اشاره به اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران و استکبار جهانی نمی خواهند ما به پیشرفت‌های فناوری فضایی دست بیابیم، افزود: ما با تلاش‌های مستمر توانسته ایم رتبه دوم فناوری پرتاب ماهواره در دنیا و رتبه یازدهم فناوری فضایی در جهان را بدست آوریم.

رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: ما به دنبال استفاده از خدمات ماهواره ای در کمک به حل چالش های کشور مانند مسائل زیست محیطی و مدیریت منابع آبی هستیم.

در این دیدار تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز اظهار داشت: در حرم شریفه کرسی‌های علمی بسیار خوبی در زمینه رصد و نجوم با حضور اساتید مجرب و با همکاری مراکز دانشگاهی برقرار است. به رغم ادعای بیگانگان، به استناد آیات الهی، اسلام اولین آئینی است که به علوم ستارگان و آسمان پرداخته است.

تولیت آستان مقدسه حضرت معصومه خاطرنشان کرد: ما باید از تحریم‌ها در این حوزه به عنوان فرصت استفاده کنیم و به سمت خودکفایی پیش برویم و با تحقیق و تفحص در آیات قرآن و تفاسیر می توان به معجزه قرآن در حوزه هوا و فضا دست پیدا کرد.

ایشان با قرائت آیه ای از سوره بقره گفت: علومی هستند که جز از طریق انبیا و اولیا الهی نمی توان به آن دست یافت و ما باید با استفاده از دانش و دستاوردهای دنیا و به طور خاص دانشجویان مستعد و نیز دانشمندان ایرانی خارج از کشور بیش از گذشته به توسعه این حوزه بپردازیم.

در این دیدار که در حرم مطهر برگزار شد، علی صادقی نائینی به تشریح پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر پرداخت و در ادامه علم نجوم و تاریخچه آن را در جهان و ایران و نظرات دانشمندان قرون گذشته را در مورد مرکزیت عالم و منظومه زمین و خورشید، مرور کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند
وزارت دادگستری آمریکا از اپل شکایت می کند
لاوصولی ۳۳ میلیارد تومان از مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت