اهمیت تنظیم برنامه استراتژیک فروش


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

بدون داشتن برنامه‌ریزی دقیق موفقیت در هیچ زمینه‌ای امکانپذیر نمی‌شود. اهمیت داشتن برنامه‌ریزی دقیق و استراتژیک به ویژه در توسعه کسب و کارهای حرفه‌ای پررنگ‌تر نیز می‌شود. بنابراین اگر کسب و کاری بخواهد در زمینه‌های مختلف پیشرفت کند باید برای هر بخش برنامه‌ی مشخص و از پیش تعیین شده‌ای داشته باشد. کسب و کاری که در زمینه‌ی فروش فعالیت می‌کند نیز علاوه بر برنامه‌ریزی استراتژیک بازاریابی باید یک برنامه استراتژیک فروش نیز برای خود تنظیم کند. زیرا نداشتن اهداف استراتژیک فروش تلاش‌های تیم فروش بیهوده خواهد بود و نتایج دلخواهی حاصل نخواهد شد.

محیط رقابتی کسب و کارهای امروزی انرژی و دقت مضاعفی را برای موفقیت می‌طلبند. از این رو داشتن یک طرح استراتژیک، هم‌سو کردن برنامه‌ریزی بازاریابی و فروش بر اساس آن و تمرکز کارکنان بر اهداف استراتژیک سازمان به مدیران کسب و کار کمک می‌کند تا به راحتی به اهداف سازمانی خود دست یافته و به رشد و توسعه کسب و کار خود نیز کمک کنند. نکته‌ی قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد داشتن یک دید بصری و صحیح از اهداف استراتژیک سازمان است. زیرا تمام فعالیت‌های کلیدی بازاریابی و فروش باید مطابق با برنامه استراتژیک فروش پیش روند تا یک مدیر بتواند به چشم‌انداز تعیین شده جامه عمل بپوشاند. به یاد داشته باشید در صورتی که تیم مدیریت، توسعه کسب و کار، بازاریابی، فروش و مشتریان هماهنگ با هم و طبق برنامه‌ریزی استراتژیک انجام شده پیش بروند، موفقیت یک کسب و کار به سادگی میسر خواهد شد. در ادامه مراحل تنظیم برنامه استراتژیک فروش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

برنامه استراتژیک فروش

تنظیم برنامه استراتژیک فروش

اکنون که اهمیت برنامه‌ریزی استراتژیک مشخص شد، باید فرآیند برنامه‌ریزی آغاز شود. این برنامه‌ریزی باید شامل تعهد تیم رهبری، توسعه کسب و کار و تسهیل فرآیند بازاریابی و فروش باشد. برای داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق نیز باید موارد زیر را مد نظر قرار گیرند:

درک و شناسایی موقعیت

لازمه یک برنامه‌ریزی موفق شناسایی دقیق موقعیت فعلی است. زیرا آگاهی از نقاط قوت و ضعف خود و شناسایی موقعیت رقبا اصلی‌ترین اکارنی هستند که در تنظیم برنامه استراتژیک فروش باید مد نظر قرار گیرند. پس از شناسایی موقعیت فعلی نیز مرحله‌ی شناخت مشتریان فعلی و درک نیازهای مشتریان آغاز می‌شود. درک نیاز مشتری سبب توسعه و طراحی محصولی می‌شود که بیشترین انطباق را با خواسته مشتری داشته باشد. همین امر نیز سبب پیشبرد راحت برنامه استراتژیک فروش می‌شود.

تعیین اهداف مشخص

نکته‌ی قابل توجهی که در برنامه‌ریزی استراتژیک باید مد نظر قرار گیرد تعیین اهداف مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، واقع‌بینانه و زمانبندی شده است. در حقیقت در چنین شرایطی است که می‌توان به اهداف استراتژیک دست یافت و به توسعه و رشد کسب و کارها نیز کمک کرد. بنابراین در تعیین و تنظیم برنامه استراتژیک فروش باید اهداف نیز مد نظر قرار گیرند.

اجرای تاکتیکی برنامه

پس از تنظیم برنامه مرحله‌ی عملی کردن آن فر می‌رسد. در این مرحله نیز معمولا میزان انطباق فعالیت‌های واقعی با فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده بررسی می‌شود. تمام تغییرات مورد نیاز در این مرحله بر روی فعالیت‌های عملیاتی اعمال می‌شود تا کسب و کارها بتوانند به اهداف استراتژیک خود دست یابند.

پیاده‌سازی برنامه استراتژیک فروش

پس از برنامه‌ریزی، کلید اجرای موفقیت آمیز آن ایجاد انتظار در تیم فروش و بازاریابی بر اساس برنامه‌ی تعیین شده است. آنچه که در برنامه استراتژیک فروش باید مورد توجه قرار گیرد این است که اهداف تعیین شده، موتور بهره‌وری هر کسب و کاری هستند. بنابراین پیاده‌سازی و اجرای برنامه‌ی فروش تعیین شده یکی از قوی‌ترین مسائلی است که به عنوان شاخصی کلیدی باید مد نظر قرار گیرد. انجام منظم کارها و بررسی‌ها و تجزیه و تحلیل دوره‌ای روند اجرای عملکرد می‌تواند تاثیر چشمگیری بر فعالیت‌های بازاریابی و فروش کسب و کارها داشته باشد.

یک برنامه استراتژیک فروش مناسب چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

این برنامه علاوه بر استراتژی بازاریابی ۳ الی ۵ ساله، اهداف فروش و تاکتیک‌های کسب و کار را نیز مشخص می‌کند و تمام مراحل مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف را نیز مشخص می‌کند. آنچه که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد در نظر گرفتن استراتژی کلی کسب و کار است. زیرا برنامه فروش باید در راستای استراتژی اصلی سازمان باشد تا اهداف تعیین شده در بخش‌های مختلف مکمل هم بوده  به رشد و توسعه کسب و کار کمک کند.

 

منبع


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مراقب کلاهبرداران بیمه ای با ترفند «کارت هوشمند بیمه» باشید
سیستم عامل هواوی با کمک محققان روس توسعه می یابد
تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت
اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت