اپلیکیشن «عدالت همراه» رونمایی شد/ راه‌اندازی دادگاه‌های آنلاین


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی زارع پور صبح امروز در نشست خبری آنلاین با رونمایی از اپلیکیشن «عدالت همراه» در راستای غیرحضوری کردن خدمات و کاهش مراجعات مردم برای دریافت خدمات قوه قضاییه، بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه قضایی کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه با توجه شیوع ویروس کرونا و لزوم استفاده حداکثری مردم از ابزارهای فناوری اطلاعات، قوه قضاییه برنامه‌های مدونی را در دستور اجرا دارد، گفت: راه اندازی درگاه الکترونیکی قوه قضاییه با این هدف صورت گرفته است. از سوی دیگر از اول دی ماه، کلیه درخواست‌های اعاده دادرسی کیفری به صورت الکترونیکی و غیرحضوری به قوه قضاییه قابل انجام است.

زارع پور با بیان اینکه موضوع هوشمند سازی تطبیق اثرانگشت مندرج در کارت ملی مراجعه کنندگان به دفاتر قضایی در راستای کاهش جعل نیز از هفته گذشته آغاز شده است، خاطرنشان کرد: امروز نیز در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، رونمایی از اپلیکیشن موبایل «عدالت همراه» را در دستور کار قرار داده‌ایم که نسخه تلفن همراه تمام خدمات الکترونیک قضایی در کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: از طریق این زیرساخت نرم افزاری، تمامی خدمات قوه قضاییه در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. در فاز نخست این اپلیکیشن، خدمات دادگستری‌ها از طریق موبایل قابل ارائه است. در گام بعد، سایر خدمات دستگاه قضا روی این پلتفرم قرار می‌گیرد و در گام نهایی خدمات سایر دستگاه‌های مرتبط از طریق این بستر موبایلی، قابل ارائه خواهد بود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نخستین خدمت اپلیکیشن «عدالت همراه» را دریافت ابلاغیه‌های الکترونیکی عنوان کرد و گفت: مراجعان با نصب این اپلیکیشن می‌توانند تمامی ابلاغیه‌های جدید و قدیم خود را دریافت کنند. اطلاع رسانی در مورد پرونده‌های قضایی از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار کاربردی است. به نحوی که جزئیات تمام پرونده‌های شخص در دستگاه قضا و اقدامات مربوطه، از طریق این اپلیکیشن قابل مشاهده و جستجو است.

زارع پور، نوبت دهی محاکم قضایی را از دیگر سرویس‌های اپلیکیشن «عدالت همراه» برشمرد و گفت: این اقدام تحولی در اولویت دادن به شعب اجرای احکام و مجتمع‌های قضایی خواهد بود و مردم می‌توانند از طریق این اپلیکیشن بدون مراجعه به محاکم قضایی، نوبت دریافت کنند. در این زمینه مطابق با بخشنامه ریاست قوه قضاییه، خدمت موردنظر در کمترین زمان ممکن به کسانی که نوبت الکترونیکی گرفته‌اند، ارائه خواهد شد.

وی درخواست گواهی عدم سوءپیشینه با کد کاربری ثنا را از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن عنوان کرد و گفت: با تلاش اداره سجل کیفری دادسراها، بررسی عدم سوءپیشینه افراد در دو روز کاری بررسی شده و در صورتی که فرد فاقد سوءپیشینه باشد برای وی گواهی الکترونیکی صادر می‌شود.

زارع پور با اشاره به اینکه نصب این اپلیکیشن سبب می‌شود که طرفین دعوی به سرعت از احکام و پرونده‌های قضایی خود مطلع شوند، تاکید کرد: صدور گواهی و ابلاغ الکترونیکی از این طریق انجام می‌شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: تا دو هفته دیگر نیز سرویس احراز هویت را به شکل آنلاین و از طریق این اپلیکیشن خواهیم داشت که اقدام تحولی در قوه قضاییه خواهد بود که با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان انجام شده است. با وجود این سرویس، دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت کد ثنا نیست.

وی در مورد نحوه استفاده از این اپلیکیشن اظهار داشت: برای ورود به این درگاه، در حال حاضر نیاز به ارائه کد کاربری ثنا است و اگر فردی این کد را ندارد، باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و کد را دریافت کند. اما تا ۳ هفته آینده و پس از راه اندازی سرویس احراز هویت آنلاین، ثبت نام ثنا به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و کاربر مشکلی برای ورود به این سامانه موبایلی نخواهد داشت.

زارع پور با اشاره به استفاده از مکانیزم رمز یکبار مصرف برای احراز هویت و امضای نیمه دیجیتال در این سرویس، گفت: هم اکنون در حال فراهم کردن زیرساخت‌های سرویس امضای دیجیتال هستیم و در آینده این سرویس را فعال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه خدمت دیگر مربوط به این اپلیکیشن، شرکت در نظرسنجی‌های قضایی است، توضیح داد: ما از مردادماه سامانه‌ای پیامکی راه اندازی کردیم که افراد شرکت کننده در جلسات رسیدگی قضایی می‌توانند در مورد عملکرد شعب قضایی اظهارنظر کنند. امروز نیز با رونمایی از اپلیکیشن «عدالت همراه» این امکان تسهیل شده است.

زارع پور با اشاره به اینکه در آینده نزدیک به مرور خدمات جدیدی در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه و سهولت دسترسی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد، گفت: اپلیکیشن «عدالت همراه» در دو نسخه اندروید و IOS از طریق بازارهای نرم افزار و درگاه ملی قوه قضاییه با عنوان adliran.ir و eadl.ir قابل نصب است.

وی در خصوص حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی افراد در استفاده از این اپلیکیشن، تاکید کرد: ما به هیچ وجه کاری با اطلاعات مندرج در گوشی کاربران نداریم. برخی از خدمات قطعاً نیاز به فعال‌سازی دوربین و میکروفن دارد که در همه اپلیکیشن‌ها از کاربر تاییدیه دریافت می‌شود. اگر افراد تمایل ندارند، می‌توانند این دسترسی‌ها را فعال نکنند. به هر ترتیب حفط حریم خصوصی افراد مورد تاکید ما است و اطلاعات کاربران محرمانه و نزد ما محفوظ است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با اجرای سرویس احراز هویت آنلاین، تا پایان سال، برگزاری دادگاه الکترونیکی و شرکت در جلسات دادگاه به صورت آنلاین از طریق این اپلیکیشن قابل ارائه خواهد بود. این سرویس هم اکنون در ۱۰ استان تست شده است.

زارع پور ادامه داد: دادگاه آنلاین در فاز اجرای آزمایشی ۱۰ استان تست شده و ۳۰ هزار جلسه در داخل کشور از این طریق صورت گرفته است. ظرف ماه آینده نیز برای تجهیز زیرساخت‌های لازم در برقراری ارتباط تصویری و نقاط قضایی زندان‌ها، ابلاغیه خواهیم داد و امیدواریم تا پایان سال، دادگاه آنلاین در کل کشور توسعه یابد.

وی گفت: ما به دنبال تجمیع خدمات هستیم و معتقدیم که مردم در دریافت خدمات الکترونیکی فقط باید با یک آدرس روبرو باشند. از این رو در گام بعدی به دنبال این هستیم که خدمات قوه قضاییه را از طریق میکروسرویس ها، در اختیار اپلیکیشن های دولت همراه و اپلیکیشن‌های پرکاربرد دیگر قرار دهیم. اما اینکه تمامی خدمات دولت از طریق یک اپلیکیشن ارائه شود، پروژه‌ای شکست خورده است و ارائه خدمات سازمان‌های مختلف که هرکدام یک زیرساخت متفاوت دارند، روی یک بستر، کار شدنی به حساب نمی‌آید.

به گفته زارع پور، ماهانه ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نوبت قضایی از طریق سامانه نوبت دهی آنلاین انجام می‌شود. قوه قضاییه، در راستای ارائه خدمات غیرحضوری، ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار گواهی سوءپیشینه را به صورت الکترونیکی صادر می‌کند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند
ارتباطات در مناطق زلزله زده پایدار است