ایران خواستار ایجاد رژیم بین‌المللی برای مدیریت منابع ماورا جو شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، شصت و پنجمین سری از نشست‌های سالانه کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورا جو سازمان ملل (کوپوس) از دهم تا بیستم خرداد ماه سال جاری، همزمان به صورت حضوری و برخط، در حال برگزاری است.

در این جلسات کشورهای عضو به بیان دیدگاه‌های خود ذیل عناوین مرتبط با فضا و قواعد بین‌المللی فعالیت‌های فضایی می‌پردازند.

در این راستا نماینده پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این نشست به ارائه بیانیه‌ای ذیل عنوان گزارش کار زیر کمیته حقوقی کوپوس پرداخت.

در این بیانیه ضمن تشکر از برگزاری جلسات این زیرکمیته، به لزوم ایجاد رژیمی جامع برای مدیریت اکتشاف، بهره‌برداری و استفاده از منابع موجود در فضای ماورا جو و اهمیت جلوگیری از شکل‌گیری معاهداتی مانند آرتمیس، خارج از ساختار سازمان ملل که سبب تفرق اعضا کمیته خواهد شد، اشاره شده است.

در این بیانیه آمده است: این رژیم باید مطابق با قوانین بین‌المللی و دربرگیرنده منافع و دیدگاه‌های هر دو گروه کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته باشد.

همچنین در این بیانیه به لزوم فعالیت جدی‌تر این کمیته و زیرکمیته حقوقی آن، به منظور بهبود روند دسترسی برابر به مدار زمین‌آهنگ برای تمامی کشورها و مشکلات موجود در این زمینه و اهمیت ایجاد کارگروه‌های تخصصی برای تلاش در جهت بهبود دسترسی عادلانه تمامی کشورها به این مدار که خود یکی از منابع فضای ماورا جو محسوب می‌شود نیز اشاره شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات برگزار می شود
استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند