اینترنت اشیاء در خدمت بازاریاب‌ها


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

 اینترنت اشیاء یا IoT (مخفف Internet of things) پدیده ای که در چند سال اخیر مباحث فراوانی در مورد آن شکل گرفته است.

 

در اینترنت اشیاء چیزهای پیرامون ما از قابلیت اتصال به اینترنت و تبادل داده برخوردار می‌گردد.

 

چندی پیش موسسه تحقیقاتی معتبر گارتنر ضمن ترسیم آینده‌ای بسیار روشن برای این صنعت، پیش‌بینی کرده بود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ میلیارد دیوایس به شبکه IoT متصل خواهد شد.

 

همین امر نگاه بازاریاب‌ها را به خود جلب کرده است، زیرا با شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های پنهان و پیدای موجود در IoT می‌توان کمپین‌های بسیار موفقی راه‌اندازی نمود.

 

به گزارش [ibazaryabi.com] به نقل از پایگاه eMarketer، کارشناسان معتقدند دیوایس‌های مورد استفاده در IoT بالقوه می‌تواند به رایج‌ترین متد انجام تراکنش‌های مالی تبدیل شود.

 

این احتمال در مورد ابزارهای پوشیدنی بیشتر است.

 

اینترنت اشیاء

 

در یک تحقیق، با نظرسنجی از ۵۰۰ مدیر ارشد بانکی و بیمه، نظرات افراد در این خصوص پرسیده شد.

 

۲۰٫۴ درصد پاسخ‌دهندگان گفتند گجت‌های پوشیدنی می‌تواند طی یک سال به روشی رایج برای انجام تبادلات مالی تبدیل شود.

 

بیش از یک سوم این افراد (۳۸٫۹ درصد) گفته‌اند این روند به دو سال زمان نیاز دارد و ۳۱٫۸ درصد هم زمان کافی برای تحقق آن را پنج سال برآورد کرده‌اند.

 

فقط ۱٫۹ درصد مدیران بیمه و بانک گفته‌اند که ابزار پوشیدنی هرگز نمی‌تواند راهی برای انجام تراکنش‌های مالی باشد.

 

شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، همین دیدگاه را در مورد کارکرد مالی تلویزیون‌های هوشمند نیز دارند.

 

به عنوان مثال ۱۲٫۱ درصد این عده معتقدند این قضیه در طول یک سال اتفاق می‌افتد ولی ۳۹٫۵ درصد، زمان مناسب را دو سال دانسته و ۶٫۴ درصد نیز بر این باورند که چنین چیزی هرگز رخ نخواهد داد.

 

اینترنت اشیاء می‌تواند علاوه بر امور مالی و تبادلات تجاری، در حوزه‌های دیگری همچون بهداشت، سفر، کنترل ترافیک، مدیریت اماکن عمومی و غیره نیز کاربرد داشته باشد.

 

البته بر سر راه همه‌گیر شدن IoT دو مانع عمده وجود دارد: هزینه‌های بالا و چالش‌های امنیتی.

 

شرکت اکسنچر (Accenture) در تحقیق نوامبر ۲۰۱۵ (آبان ۱۳۹۴) خود دریافت که نزدیک به دو سوم کاربران اینترنت در سراسر جهان، قیمت بالای دیوایس‌ها و سرویس‌های IoT را از جمله عوامل بازدارنده رشد این صنعت پرطمطراق به شمار می‌آورند.کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید