بارقه های امید… / دکتر کامبیز حیدرزاده


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

رسانه تبلیغات - مجری تبلیغات۰


بدون دیدگاه

بارقه های امید… / دکتر کامبیز حیدرزاده

دنیای تبلیغات- بهاریه – دکتر کامبیز حیدر زاده-

ای نو بهار خنـــدان از لامکان رسیـــــدی                                   چیزی به یار مانی از یـــار ما چه دیـــدی

خندان و تازه رویی سر سبز و مشک بویی                                       همرنگ یار مایی یا رنگ از او خریــدی

سنگین ترین سال رکود اقتصادی ایران یعنی سال ۱۳۹۴ در نیم قرن اخیر به پایان رسید. رکودی که از اوایل دهه ۱۳۹۰ شمسی تقریبا با دو ضربه اساسی مکمل دیگر به «سطح درآمد خانوارهای ایرانی» همراه بود: افزایش سه برابری نرخ ریال در مقابل دلار در پنج سال اخیر، و همچنین کاهش قیمت جهانی خرید نفت خام به یک چهارم قیمت سه سال گذشته … اتفاقاتی که در کنار فشار تحریم های بیرحمانه و گسترده بین المللی – که سرانجام با تدبیر حاکمیت دیواره تحریم ها در همین سال ترک برداشت – سبب شد ده درصد از طبقه متوسط مردم ایران کاسته شده و به طبقه زیر خط فقر افزوده شود و شکاف طبقاتی عیان تر شود، و همچنین قیمت یک لیتر آب آشامیدنی از یک لیتر نفت خام در بازارهای جهانی گران تر شود.

ایران (به دلیل پایین بودن هزینه های اکتشاف، استخراج و بهره برداری) اقتصادی ترین صنعت نفت جهان است، آیا باید به کنفرانس افزایش تولید و عرضه نفت خام عربستان سعودی، عراق، روسیه پیوست یا با خرید سهام پالایشگاه های جهان، امنیت چند ده ساله برای تقاضای نفت ایران ایجاد کرد؟ شصت و پنج درصد کالاهایی که در سطح جهان جا به جا و تجارت می شوند با دلار آمریکا مبادله می شوند، آیا دلار باید نفرین شود یا به نقطه تعامل اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی تبدیل گردد؟ تولید جهانی در آمریکا دو برابر تولید در اروپا است، آمریکا در حال اعمال سیاست های پولی انقباضی و اروپا در حال اعمال سیاست های پولی انبساطی است، بنابراین طبیعی است که دلار تقویت و یورو تضعیف می شود و شاید در سال جدید نرخ برابری یک یورو در مقابل دلار به یک برسد و این یعنی ضعیف شدن یورو. آیا با توجه به فضای پسابرجام و چراغ سبز و مجوز آمریکا به جهان برای تجارت با ایران و تلاش دولت برای واردات بیشتر کالاهای سرمایه ای و تقویت زیرساخت های اقتصادی، باید از یوان و یورو و لیر و روبل در واردات استفاده کرد یا دلار آمریکا؟ اعمال سیاست های انقباضی و افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا سبب دگرگونی و سقوط قیمت مواد خام و کالاهای اساسی (از جمله نفت) در جهان شده است، آیا باید صرفا کشورهای همسایه را عامل سقوط قیمت نفت خام دانست یا تلاش کرد از تنش سیاسی و نظامی (تا سرحد حفاظت از عزت و استقلال کشور) در منطقه غرب آسیا کاست؟ و …

به جمیع دلایل ذکر شده و ذکر نشده، سال جدید شمسی سالی پر از بارقه های امید در اذهان «مصرف کنندگان ایرانی» است تا با سلاح تدبیر و هوشمندی و تعامل از سوی دولت، مجلس جدید و قوه قضاییه در اجرایی کردن پاسخ سوالاتی این گونه و به نفع ارتقای سطح کیفیت مردم ایران تصمیماتی درست تر از سال های گذشته اتخاذ و در سطح داخلی و بین المللی عملیاتی شود.

به دلیل شرایط کماکان رکودی در اقتصاد کشور و به استناد تئوری های مدیریت بازاریابی، خانوارهای ایرانی کماکان به «قیمت» به عنوان اصلی ترین عامل تصمیم گیری در خرید هایشان توجه خواهند کرد و تولید کنندگان در تولید و عرضه محصولاتشان باید به تقاضای کالاهای ارزان تر نسبت به رقبا در طبقات محصولی خود توجه ویژه داشته باشند و از ارایه تخفیف های دوره ای و متناوب و برگزاری مسابقات و جوایز خرید برای تهییج و تحریک تقاضا در مقیاس خودشان نسبت به رقبا در «بودجه های بازاریابی» سال جدید غافل نبوده و با تبلیغات در رسانه ها به صورت مستقیم نسبت به «یادآوری برند» در میان رقبا جدیت داشته باشند، زیرا بدیهی است برخی از رقبا در شرایط رکود اقتصادی تاب تحمل خود را از دست داده و با حربه «جنگ های قیمتی» به تدریج از بازار خارج می شوند. پر واضح است که تولید کنندگان ایرانی باید به دلیل پیر شدن تدریجی جمعیت کشور، توجهی خاص و همانطور تدریجی نیز به این بخش بااهمیت و استراتژیک سال های ابتدای دهه ۱۴۰۰ شمسی داشته باشند. تاسی از نگاه حضرت مولانا در کلیه امور زندگی از جمله «مدیریت بازاریابی» را برای سال جدید به خودم و شما پیشنهاد می کنم:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود                         رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

 

کامبیز حیدرزاده، دانشیار مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات


Print Friendly and PDF

برای دریافت آخرین مطالب، اخبار و تحلیل های دنیای تبلیغات پست الکترونیک خود را در کادر روبرو وارد نمایید و ایمیل ارسالی را تائید نمایید تا هیچ مطلبی را از دست ندهید!کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید