بازاریابی اخلالگرانه شرکت خودروسازی اُپل


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

ووُلف وُستِل یکی از معدود هنرمندانی است که یک مفهوم انقلابی را به دنیای هنر معرفی کرده و به شناخت و گسترش آن کمک کرده است. مفهوم انقلابی وی نشان دادن اشیاء و احجام با استفاده از سطوح سیمانی است.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که توسط وی تهیه‌شده است “ترافیک ثابت و بدون حرکت” است. او برای این کار یک طرح از یک خودرو امروزی تهیه‌کرده که درک و فهم آن برای همه ساده است اما سطوح عمیق‌تری از معنا و مفهوم را برای آن دسته از انسان‌هایی که نگاهی عمیق‌تر از دنیای عادی دارند ارائه می‌کند.

 

نشان سیمانی خودروسازی اُپل

اُپل در تصمیمی برای راه‌اندازی و معرفی یکی از کمپین‌های خود تصمیم گرفته بود برای این کار از یک طرح خلاقانه و بزرگ با تأثیرگذاری زیاد استفاده کند برای همین منظور در پی استفاده از یک مفهوم جلب‌توجه کننده بودند که خیلی سریع دهان‌به‌دهان بگردد و خودش، خودش را تبلیغ کند.

به همین منظور دست‌اندرکاران این برند تصمیم گرفتند که این کمپین را از جایی شروع‌کننده که وُستِل کار خودش را به پایان رسانده بود. آنها یک تصویر واقع‌بینانه از یک دیوار سیمانی قرارگرفته بر روی یک خودرو تهیه کردند که بخشی از آن تخریب‌شده بود تا خودرو اُپل قرارگرفته در زیر آن نمایان شود و با استفاده از این تصویر اثر هنری وُستِل به نام “ترافیک ثابت و بدون حرکت” را پوشاندند. البته طرح کلی اثر اولیه همچنان مشخص بود که همین موضوع موجب کنجکاو شدن افراد بسیاری جهت توقف کردن و نگاه کردن به این اثر می‌شد.

 

بازاریابی درهم گسیخته یا اخلالگرانه

در نگاه اول در بهترین حالت می‌توان نام بازاریابی درهم گسیخته یا اخلالگرانه را به این شکل از کار داد. به این معنا که در آن‌یک نشان اختصاصی و برجسته شهری به‌نوعی تخریب می‌شود تا از طریق آن مثلاً یک فن‌آوری جدید را معرفی کنند که یکی از بهترین استراتژی‌های روایی است که یک محصول یا خدمت می‌تواند از آن استفاده کند.

درواقع می‌توان گفت که این نوعی شیرین‌کاری بازاریابی است که موجب تعلیق عدم اعتقاد مردم می‌شود. برخلاف اطلاع با قطعیت که این ادعا یا پیام درواقع یک پیام غیرواقعی است، ارتباط خلاقانه موجود آن‌قدر جالب و چشم‌گیر است که مردم پذیرای آن می‌باشند.

 

مقدمه‌ای مناسب و به‌موقع

کل این ماجرا و تبلیغ تنها برای اعلام حضور و بالا بردن آگاهی مردم نسبت به یکی از نمایندگی‌های جدید این خودروسازی در نزدیکی این نماد شهری بود، چراکه به گفته مدیر اجرایی این شعبه باوجوداینکه این شعبه از سال ۲۰۱۱ در این مکان قرار داشت، اما در پی تحقیق که انجام‌شده بود، حتی بسیاری از افراد محلی نیز از حضور و فعالیت این شعبه در این مرکز اطلاع کافی نداشتند و هدف این کمپین ضمن بالا بردن آگاهی مردم از حضور آنها به جستجو وا‌داشتن آنها بود.

 

درسی از این کمپین

برای راه‌اندازی یک کمپین جهت بالا بردن آگاهی مردم نیاز به مثلاً میلیون‌ها دلار سرمایه نداریم، بلکه گاهی از اوقات تنها از طریق تخیل و خیال‌پردازی می‌توانیم به راه‌هایی دست پیدا کنید که از طریق استفاده از نمادهای مهم شهری به تائید و اعتبار دادن به یک برند اقدام کنید.

 

 
لینک منبع

پاسخی بگذارید