بازاریاب های حرفه‌ای چگونه عمل می‌کنند؟


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

شرکت نرم‌افزاری Salesforce اخیراً در خصوص نحوه فعالیت بازاریاب های ارشد دست به تحقیقاتی زده که نتایج آن قابل‌توجه است.

 

شرکت مزبور از ۴۰۰۰ بازاریاب حرفه‌ای در نقاط مختلف جهان نظرسنجی به عمل‌آورده است.

 

«به‌روز شدن بازاریاب‌ ها» و «اهمیت قائل شدن به تکنیک‌های روز» ازجمله نتایج حاصل از این تحقیق بوده است.

 

به گزارش [ibazaryabi.com] به نقل از وب‌سایت DMNews، سال گذشته کمتر از یک‌سوم بازاریاب‌ هایی که در نظرسنجی Salesforce شرکت کرده بودند، می‌توانستند میزان بازگشت سرمایه (ROI) فعالیت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی موبایلی را به دست آورند.

 

امسال این تعداد با رشدی قابل‌توجه، به سه‌چهارم رسیده است؛ اما چه چیز باعث شده که در طی یک سال ما شاهد چنین تغییر شگرفی باشیم؟

 

خانم Meghann York مدیر بازاریابی محصول Salesforce می‌گوید راز این نکته در بها دادن به تجربه مشتری (customer experience) نهفته است.

 

بازاریاب

 

بر اساس این گزارش، اگر در سال گذشته ایجاد مشتریان سرنخ (lead generation) مهم‌ترین رویداد این حوزه بوده، امسال تجربه مشتری حائز رتبه نخست شده و ایجاد مشتریان سرنخ به جایگاه سوم و پس از رضایت‌مندی مشتری (customer satisfaction) سقوط کرده است.

 

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از اقدامات مهم بازاریاب‌های حرفه‌ای عبارت است از تولید ایمیل‌های شخصی شده و با متن‌های منحصربه‌فرد با استفاده از شیوه‌های تحلیل پیش‌گویانه (predictive analytics).

 

این بازاریاب‌ها از خروجی ایمیل‌های شخصی شده ابراز رضایت کرده‌اند.

 

در این تحقیق همچنین مشخص شد که بازاریاب ها دید مثبتی به آگهی کردن در شبکه‌های اجتماعی دارند: ۷۱ درصد بازاریاب‌های پاسخگو این شیوه را «بسیار مؤثر» لقب داده‌اند و ۱۷ درصد هم گفته‌اند طرحی برای انجام این کار در دست دارند.

 

۶۶ درصد هم معتقدند آگهی‌های نمایشی و تبلیغات محلی نیز کاملاً مؤثر است.

 

تقریباً ۹۰ درصد این بازاریاب ها گفته‌اند که رصد سفر مشتری (customer journey) در موفقیت آن‌ها ضروری بوده است.

 

Salesforce چند توصیه مهم برای بازاریاب ها دارد: استراتژی سفر مشتری را در دستور کار خود قرار دهید؛ برای این‌که بتوانید مشتری‌ها را بهتر هدف بگیرید، از داده‌های مشتری (customer data) استفاده کنید؛ و کانال‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال را در هم ادغام کنید.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید