بازار فناوری اطلاعات در ایران ۶.۴ درصد رشد کرد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، ستار هاشمی با اشاره به وجود شرایط سخت اقتصادی در کشور گفت: با وجود این شرایط اقتصادی، در بخش ICT  و IT  شاهد رشد ۶.۴ درصدی بودیم که نشان می دهد توانمندی و امکان رقابت در کسب و کارهای این حوزه را در دنیا داریم و باید از این فرصت استفاده بهینه کنیم.

وی که در نشست همدلی و هم افزایی توسعه فناوری ICT در افغانستان در جمع مدیران شرکت های فعال در بازار ICT این کشور سخن می گفت، با اشاره به مزیت های رقابتی در این کشور همسایه، گفت: قیمت مناسب، یک مزیت رقابتی برای حضور ایران در بازار افغانستان محسوب می شود.

هاشمی امکان ویژه سازی محصولات را یکی دیگر از مزیت های حضور شرکت های ایرانی در افغانستان بیان کرد و افزود: نزدیکی دینی، فرهنگی و زبانی از مهم ترین مزیت ها برای شرکت های ایرانی حاضر در افغانستان است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما به عنوان وزارت ارتباطات برای تسهیل حضور شرکت های ایرانی در کشورهای مختلف می توانیم به عنوان پلی بین دولت ها عمل کنیم، به برگزاری موفق نمایشگاه ICT افغانستان و حضور شرکت های ایرانی اشاره کرد و از شرکت های حاضر در بازار افغانستان خواست که بستر را برای حضور دیگر شرکت های ایرانی در این کشور فراهم کنند.

ایران دانش تکنولوژی خود را به افغانستان منتقل می کند

در این نشست نصرالله جهانگرد مشاور صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با اشاره به آغاز فعالیت شرکت های ICT ایرانی در افغانستان گفت: مزیت تکنولوژی ایران برای افغانستان در ۳ ویژگی خلاصه می شود. افغانستان می تواند تکنولوژی مورد نیاز خود را با کیفیت برتر، قیمت ارزان‌تر و خیلی آسان‌تر از طریق ایران به دست آورد و برای ایرانیان نیز کار در افغانستان ارزان‌تر است.

وی افزود: ما به آسانی می توانیم دانش تکنولوژی خود را به افغانستان منتقل کنیم و باعث ارتقای سطح دانش تکنولوژی در این کشور شویم.

جهانگرد با اشاره به اینکه شرکت های ایرانی محصولات و تکنولوژی تجربه شده را به کشور افغانستان منتقل می کنند، افزود: تمام شرکت هایی که در افغانستان حضور دارند محصولی را عرضه می کنند که امتحان خود را در ایران پس داده و تجربه شده و به عنوان یک محصول آماده و قابل اتکا در افغانستان عرضه می شود. امیدواریم بتوانیم با حل مشکلات حقوقی و اداری سرمایه گذاری در افغانستان را تسهیل کنیم.

شرکت های ایرانی به انجام پروژه های بزرگ ICT فکر کنند

همچنین در این نشست عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران نیز با تاکید به اینکه افغانستان بر اساس برنامه ای تدوین شده در حال نوسازی زیرساخت ها و ترویجIT و ICT در این کشور است، گفت: نسل جدید در افغانستان با تکنولوژی زندگی می کند و با توجه به اینکه ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت افغانستان را جوانان تشکیل می دهند این یک فرصت برای سرمایه گذاری در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه دیجیتالی کردن تمام امور در افغانستان از اولویت های این کشور است، افزود: برای این کار تا بتوانیم  نیاز به سرمایه گذاری داریم و برای سرمایه گذاران ایرانی نیز اولویت قائل هستیم.

سفیر افغانستان از شرکت های فعال در این کشور خواست که همزمان با انجام پروژه های کوتاه مدت، به پروژه های بلندمدت و بزرگ مشترک در حوزه ICT فکر کنند و تصریح کرد که مسئولان افغانستانی نیز از این پروژه ها استقبال و حمایت می کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

نخستین دورۀ «ایرانسل تاک» برگزار شد
تعرفه ارائه خدمات موبایل در دفاتر پیشخوان تصویب شد
یوتیوب برای فعالسازی دوباره حساب ترامپ شرط گذاشت
انگلیس از اپل تحقیق می کند