برنامه مخفیانه «سیا» برای جمع آوری داده های شهروندان فاش شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، ران وایدن و مارتین هاینریش سناتورهای آمریکایی این نامه را در تاریخ آوریل ۲۰۲۱ میلادی نوشته اند.

بر اساس این نامه، اعضای کمیته اطلاعات سنای آمریکا پیش از این از سازمان سیا خواسته بودند تا درباره سوابقی که جمع آوری می کند، مقدار سوابقی که نگهداری می شود و ماهیت روابط سنا با منابع جمع آوری داده ها به مردم اطلاع دهد.

همچنین این سناتورها از «مدیر اطلاعات ملی» خواسته بودند پژوهش هایی که توسط یک سازمان ناظر به نام «هیئت نظارت بر آزادی های مدنی و حریم خصوصی»(PCLOB) انجا م شده را از حالت محرمانه خارج کند.

مدیر اطلاعات ملی (DNI) یک مقام دولت ایالات متحده در سطح کابینه است که طبق قانون اصلاحات اطلاعاتی و پیشگیری از تروریسم در سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس جامعه اطلاعاتی ایالات متحده و هدایت و نظارت بر برنامه اطلاعات ملی (NIP) فعالیت می کند.

«هیئت نظارت بر آزادی های مدنی و حریم خصوصی» در سال ۲۰۱۵ میلادی درخصوص ۲ برنامه مقابله با تروریسم سازمان سیا تحقیقات عمیقی انجام داده بود که بخشی از یک بررسی نظارتی عمیق تر تحت دستور اجرایی ۱۲۳۳۳ بوده اند. این دستور اجرایی در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان وضع شده که براساس آن قدرت سازمان های اطلاعاتی را گسترده تر می کرد.

طبق گزارش نشریه وال استریت، سازمان سیا به طور قانونی اجازه ندارد در داخل کشور آمریکا جاسوسی کند اما اطلاعات برخی از شهروندان آمریکایی در برخی از موارد، تحت حوزه نظارتی این سازمان قرار می گیرد.

به گفته سناتورها وجود چنین برنامه ای نه تنها از عموم مردم بلکه حتی از کنگره نیز مخفی شده بود. به گفته یک مقام اطلاعاتی، کمیته اطلاعاتی سنا از جمع آوری داده ها مطلع بود، اما احتمالاً جزئیات مربوط به ابزارهای به کاررفته برای جستجو داده های جمع آوری شده، مشخص نبوده است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بکارگیری تجربیات ارتش در بومی‌سازی تجهیزات نرم‌افزاری وسخت‌افزاری
تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار