بستر تست سخت‌افزار در حلقه حسگر ستاره راه‌اندازی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر رحیم اقرء رئیس پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران از ساخت و برپایی چیدمان تست حسگر ستاره به منظور به‌کارگیری در تست سخت‌افزار درون حلقه در مرکز تست، تجمیع و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد.

وی اظهار داشت: به منظور شبیه‌‎سازی سخت‌افزار در حلقه حسگر ستاره، کارشناسان پژوهشکده مکانیک پس از ارتقای بستر تست حسگر ستاره در آن پژوهشکده، مجموعه‌ای را طراحی و با موفقیت به مرحله ساخت رساندند که با همراهی کارشناسان مرکز آزمون، در آزمایشگاه فضایی پژوهشگاه نصب شد.

رئیس پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی افزود: این بستر پس از گذراندن آزمون‌های صحه‌سنجی اولیه، در حال حاضر آماده بهره‌‎برداری است و با بهره‌گیری از آن، امکان اضافه کردن حسگر ستاره به عنوان دقیق‎‌ترین حسگر در تست سخت‌افزار در حلقه (HIL) فراهم شده است.

دکتر اقرء در خصوص اهمیت و نقش تست سخت‌افزار در حلقه حسگر ستاره گفت: انجام این تست قبل از عملیات پروازی، نقش مهمی در اطمینان یافتن از عملکرد حسگر ستاره در هنگام عملکرد سامانه ماهواره‌ای ایفا می‌کند.

وی همچنین برخی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این چیدمان را که برگرفته از بستر تست حسگر ستاره در آزمایشگاه الکترواپتیک پژوهشکده مکانیک است شامل امکان تست و جایگزین کردن نمونه‌هایی از حسگرهای ستاره مختلف بدون نیاز به تنظیمات مجدد بستر، افزایش دقت هم‌راستاسازی بستر تست با استفاده از مکانیزم‎‌های نگهدارنده با درجات آزادی محوری و زاویه‌‎ای با دقت بالا، پایداری مناسب بستر تست با گذشت زمان به نحوی که پس از هم‌راستاسازی اولیه نیاز به تنظیمات مجدد ندارد و امکان تنظیم‌‎پذیری زاویه‌‎ای و محوری مکانیزم‌‎ها با دقت بالا به منظور افزایش دقت هم‌راستاسازی عنوان کرد.

به گفته وی، اعتبارسنجی دقت هم‌راستاسازی با استفاده از قابلیت‌‎های موجود در مکانیزم‌‎ها، قابلیت یکسان‎‌سازی ارتفاع مکانیزم‌‎ها به منظور برقراری هم‌مرکزی المان‌‎های اپتیکی به منظور هم‌راستاسازی دقیق، طراحی و ساخت مکانیزم‌هایی با ظرفیت وزنی بالا و ارتقای صافی سطح میز تست و کاهش اعوجاج احتمالی موجود در میز اپتیکی نیز از دیگر ظرفیت‌های این بستر است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

تبیین خدمات قابل ارائه در حوزه مقابله با حوادث فضای‌ مجازی
حمله سایبری به سیستمهای فناوری اطلاعات فولاد کشور دفع شد
دومین پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر «ذوالجناح» انجام شد
تبدیل وضعیت دو پژوهشکده پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی