بشریت تا ۳۰ سال آینده با جهانی جایگزین روبرو می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به دعوت رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از توانمندی‌های تحقیقاتی و اجرایی این پژوهشگاه بازدید کرد.

ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد

وی در جمع مدیران و محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به روندهای تغییر و تحولات جهانی و لزوم آینده پژوهی گفت: جهان کنونی با سرعتی بالا در حال تغییر و تحول است و بشریت تا سی سال آینده با جهانی جایگزین روبرو خواهد شد و باید برای دنیای جدید، جایگاه ایران را تعریف کنیم.

سرلشکر صفوی در ادامه با تبیین روندهای کلان تغییرات جهانی گفت: بر اساس پیش بینی‌ها، تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت جهان به حدود ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر خواهد رسید، جمعیت شهر نشین بالای ۷۵ درصد جمعیت جهان را شکل می‌دهند و پیشرفت فناوری‌های نوین در حل مشکلات جمعیت تأثیر شگرفی ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: با کاهش نسبی فقر و گسترش طبقه متوسط در جهان و گسترش دستاوردهای آموزشی و استفاده همگانی از ارتباطات و فناوری‌های جدید، خصوصاً در زمینه‌های تولید و ساخت در همه عرصه‌ها، افراد بشر قدرتمند می‌شوند.

سرلشکر صفوی با اشاره به توسعه فناوری‌های نوین مبتنی بر فناوری‌های فضایی و حضور در فضا به عنوان یکی از روندهای کلان تغییرات جهانی افزود: ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد و امسال چندین ماهواره با کاربردهای مختلف به فضا پرتاب کند. نیروهای مسلح می‌توانند در این حوزه پیشتاز باشند.

جابجایی قدرت از غرب به شرق در حال شکل گیری است

سرلشکر صفوی تغییرات بنیادین در جابه‌جایی قدرت را یکی دیگر از روندهای کلان تغییرات جهانی دانست و اضافه کرد: به نظر اکثر صاحب نظران ژئوپلیتیک حوزه‌های روابط بین الملل و علوم سیاسی، در قرن حاضر جابه‎جایی قدرت از غرب عالم به شرق عالم به آرامی در حال شکل گرفتن است و مبانی قدرت عبارتست از اقتصاد، فرهنگ و علوم و فناوری‌های جدید و جغرافیا.

به گفته وی، جهان کنونی شاهد چند قطبی شدن قدرت خواهد بود که یکی از قدرت‌های مطرح جهان فعلی قدرت آسیا مرکب از چین، هند، ژاپن و روسیه است و از سوی دیگر بروز و ظهور قدرت جدید جهان اسلام با توجه به توانمندیهای فرهنگی و تمدنی و اقتصاد مبتنی بر انرژی فسیلی و قدرت فناوری و جمعیت و جغرافیای به هم پیوسته از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام، حتمی و قطعی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در غرب آسیا لازم است بر مبانی قدرت چهارگانه فوق، روابط خودش را با قدرت‌های آسیایی و کشورهای پیرامونی یعنی ۱۵ کشور همسایه و کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مشخص کند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری قدرت گیری شرکت‌های بزرگ اقتصادی را یکی دیگر از روندهای تغییرات قدرت جهانی دانست و گفت: با پیشرفت محیر العقول فناوری نوین، بازیگران غیر دولتی و شرکت‌های بزرگ اقتصادی احتمالاً سردمدار رویارویی با دولت‌ها خواهند بود.

لزوم برنامه ریزی کلان برای تبیین جایگاه ایران در ۳۰ سال آینده

این استاد دانشگاه با بیان لزوم برنامه ریزی کلان و بلند مدت و تبیین جایگاه کشور در قدرت جهانی طی ۳۰ سال آینده گفت: به نظر می‌رسد کشور و ملت ما و دولت‌ها باید برنامه ۳۰ سال آینده خود را مشخص کنند و دولت‌ها باید با یک نگاه آینده پژوهانه به روندهای جهانی جایگاه کشور را در ۳۰ سال آینده ترسیم کنند. یکی از این حوزه‌ها حوزه فناوری‌های نوین است که باید جایگاه کشور در این حوزه مشخص شود.

وی ادامه داد: دولت آینده باید سند راهبردی جامع شامل تمام حوزه‌های علمی – فناوری را در برنامه بگنجاند. تا ۳۰ سال آینده احتمالاً جمعیت کشور با همین نرخ رشد به حدود ۱۰۰ میلیون نفر نزدیک خواهد شد و جمعیت شهر نشین ما به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید. تأمین نیازهای اساسی این جمعیت از غذا – پوشاک، آب و مسکن و بهداشت و اشتغال و … برای دولت مردان آینده یک اصل است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در ادامه به زمینه‌های همکاری بین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و این پژوهشگاه در پی عقد تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی که قبلاً به امضا رسیده بود، پرداخت.

سرلشکر صفوی از پژوهشکده‌ها و آزمایشگاه‌های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله آزمایشگاه سنجش EIRP وسایل برد کوتاه، امنیت و مرکز داده و … بازدید کرد و با دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنا شد.

همچنین در این دیدار وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ICT گزارشی از فعالیت‌های اخیر پژوهشگاه از جمله مخابرات ماهواره، پروژه ذائقه سنجی، هوش مصنوعی، ابررایانه سیمرغ و سامانه پیش بینی کرونا و … ارائه کرد.

تفاهم نامه همکاری‌های علمی و پژوهشی، پیش‌تر میان پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف هم‌افزایی در پیشبرد مأموریت‌ها و وظایف علمی- پژوهشی منعقد شده بود.

در این دیدار بر ارتقای بهره‌وری و بهره‌برداری علمی و پژوهشی از طریق به اشتراک‌گذاری تجارب و دستاوردها و برقراری تعامل و همکاری پژوهشی مؤثر در حوزه‌های تخصصی بین دو مجموعه، همچنین طراحی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در سطوح راهبردی، بهره‌برداری و استفاده مشترک از بانک‌های اطلاعات علمی چاپی و دیجیتال، بهره‌گیری مشترک از سرمایه انسانی علمی و پژوهشی، همکاری در فرایندهای علمی و پژوهشی و نیز همکاری و مشارکت در برگزاری فعالیت‌های مشترک فرهنگی، کارگاه‌های آموزشی، نشست و همایش‌های تخصصی و تولید آثار علمی- پژوهشی تاکید شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

ششمین دوره مسابقات چالش‌های فناوری اطلاعات برگزار می شود
تبریک دبیر شورای عالی فضای مجازی به رئیس جمهور منتخب
حمایت از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ
قدردانی مدیرعامل مخابرات از خانواده بزرگ مخابرات کشور