بلاک‌چین می‌تواند موجب توسعه اقتصادی کشور شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری در جلسه بلاک چین و ارز دیجیتال که با حضور فعالان این عرصه و نهادهای ذی‌ربط در معاونت علمی برگزار شد، گفت: معاونت علمی به این علت که متولی فناوری است، خود را موظف می‌داند به تازه‌ترین فناوری‌ها ورود پیدا کرده و از آن استفاده کند.

وی افزود: دیگر زمانه‌ای که هر شهر و استان می‌توانست فعالیت خود را محدود کند، طی شده و امروز فناوری موجب سیستم ارتباطی میان تمام نقاط دنیا و توسعه شده است.

دلیری گفت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساخت فناوری تمام کسب‌وکارها تبدیل شده است و فناوری‌های نو می‌تواند بستری برای توسعه کشور فراهم کند. کشوری که بر روی بستر اینترنتی پایه‌گذاری شود توسعه پیدا می‌کند. همان‌طور که اقبال جهانی هم در این سال‌ها قابل توجه بوده است. اقداماتی که پیش‌ از این سال‌ها به طول می‌انجامید در این زمان ماهیانه و هفتگی پیش می‌رود.

وی با تاکید بر همراهی با فناوری‌ها روز دنیا ادامه داد: باید در کشور شرایطی فراهم کنیم که با دیگر کشورها هماهنگ شویم. از جمله این فناوری‌ها نیز می‌توان به فناوری بلاک‌چین اشاره کرد که توانسته خدمات موثری در دنیا ارائه دهد و با اقبال جامعه جهانی مواجه شود. به‌طوری‌که تا کنون بیش از ۱۴۰ کشور دنیا از این فناوری بهره می‌برند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خاطرنشان کرد: فناوری‌هایی مانند بلاکچین برای حاکمیت‌ها دغدغه ایجاد می‌کند، اما باید در نظر داشت که نفع این فناوری‌ها از ضرر آن بیشتر است.

وی افزود: به همین منظور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ماه‌های گذشته این فناوری را به خوبی رصد کرده و رشد آن را دریافته است. در نتیجه تصمیم به ورود در این حوزه و تشکیل تیم کارشناسی از بخش خصوصی گرفته شد. پس از تبادل‌نظر و پالایش به این جمع‌بندی رسیدیم که این فناوری ظرفیت خوبی برای تعمیم دادن در حوزه‌های مختلف کشور دارد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با اشاره به این که فناوری بلاک‌چین به گسترش شفافیت در کشور و همچنین کاهش بوروکراسی کمک می‌کند، گفت: طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده دریافتیم که این حوزه علاوه بر بستر مناسب نیاز دارد برخی گلوگاه‌ها از بستر سخت‌گیرانه جدا شود.

وی گفت: با پیشرفتی که طبق نخستین مصوبه صورت گرفته امیدواریم در ماه‌های آینده بتوان حوزه بلاک‌چین را در ایران رسمیت بخشید. تلاش خود را می‌کنیم تا با نگاه علمی این مسیر طی شود و یافته‌های تخصصی را به خوبی به دستگاه‌های مختلف ارائه کنیم و همراهی آنها را دریافت کنیم.

دلیری تاکید معاونت علمی را بر فعالیت بخش خصوص عنوان کرد و افزود: این معاونت همچنان تلاش می‌کند نقش حمایت‌کننده و تسهیل بخش ایفا کند. تا امروز نیز با نیروهای خوب و علمی همراهی و همفکری داشته، ظرفیت‌سازی کرده و امید است این فرصت‌ها در آینده رشد کند.

وی ادامه داد: رشد حوزه بلاک‌چین از دیگر حوزه‌های فناوری سرعت بیشتری دارد و اگر توانیم ظرفیت‌های کشور خود را بشناسیم از جامعه جهانی جا می‌مانیم. در نتیجه بستری برای توجه به این حوزه فراهم کردیم که با استقبال جوانان مواجه شده و امیدواریم این اقبال ادامه پیدا کند.

دلیری یادآور شد: این لزوم احساس می‌شود که در این مورد مشخص بخش از دولت نیز به عنوان حلقه ارتباطی هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی حضور پیدا کند. در صورت رشد این بستر و همکاری با دولت می‌توان وضعیت اقتصادی کشور را توسعه بخشید.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

آسیاتک با جشنواره «نت پاییزی» به استقبال سومین فصل سال رفت
خرید فیزیکی انواع کالا در خانه با فناوری هوش مصنوعی
افزایش سرعت کروم بوک های گوگل با پردازنده‌های جدید اینتل
بازسازی و بهره برداری از مراکز داده ۶ استان به فراخوان گذاشته شد