بهره‌برداری از ظرفیت‌های جدید شبکه ملی اطلاعات


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

اسماعیل رادکانی در گفتگو با خبرنگار مهر، بر لزوم تداوم توسعه شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۸ تاکید کرد و گفت: در سال ۹۷ دو اقدام عمده در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات انجام شد که شامل اجرای پروژه «تدبیر» و افزایش ظرفیت شبکه انتقال به ۲۴ ترابایت می‌شود. در همین حال توسعه سه برابری ظرفیت هسته اصلی و مرکز شبکه ملی اطلاعات از دیگر اقدامات عمده در این راستا بود.

وی با بیان اینکه در سال جاری نیز پروژه‌های مرتبط با توسعه ابعاد مختلف شبکه ملی اطلاعات بهره‌برداری و افتتاح می‌شود، توضیح داد: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت اصلی توسعه ارتباطات کشور محسوب می‌شود که در لایه‌های مختلف باید به صورت مداوم توسعه پیدا کند. برای مثال در پروژه تدبیر، لایه انتقال این شبکه با افزایش ظرفیت همراه شد و در هسته مرکزی این شبکه، موضوع افزایش ظرفیت لایه IP و تأمین اینترنت داخلی را داشتیم.

رادکانی با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تنها به این دو لایه ختم نمی‌شود، افزود: در راستای تبادل ترافیک ملی، موضوع توسعه مراکز IXP را داریم و معتقدیم که این پروژه‌ها تا زمانی که به ظرفیت مطلوب نرسند مباحثی مانند اپلیکیشن‌های بومی، مراکز توزیع محتوای اینترنت (CDN) و ارائه دهندگان خدمات محتوا نمی‌توانند رشد کنند.

معاون شرکت ارتباطات زیرساخت درباره انتقاداتی که به روند توسعه شبکه ملی اطلاعات وارد است، گفت: از نظر من، ظرفیت کامل و کافی در شبکه ملی اطلاعات برای هرگونه تعامل ارتباطی میان دارندگان محتوا و استفاده کنندگان از این خدمات فراهم است.

وی با بیان اینکه در راستای توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات، امسال نیز یک سری پروژه تعریف شده است، گفت: این پروژه‌ها تنها مربوط به افزایش ظرفیت شبکه نبوده و بحث توسعه ماژول‌های این شبکه مانند مراکز CDN نیز در دستور کار است. از سوی دیگر امسال استفاده حداکثری از توانمندی‌های داخلی را در جهت توسعه ظرفیت‌ها در دستور کار قرار داده‌ایم.

رادکانی اضافه کرد: هم اکنون ظرفیت کامل و کافی در این شبکه برای تبادل اطلاعات، تبادل محتوا، تعاملات بانکی و نیز تعاملات شبکه‌های دولتی اعم از B۲C، C۲C و G۲C وجود دارد و مشکلی از این بابت متصور نیستیم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

طرح «مدیریت ترافیک هوایی پرنده‌‎های بدون سرنشین» به اتمام رسید
ضرورت راه‌اندازی پلتفرم‌های مشترک با کشورهای اسلامی
اپ اخبار جعلی واکسیناسیون از اپ استور حذف شد
قرار نیست ارتباط مجازی ما با دنیا قطع شود