بکارگیری ذرات کوانتوم دات در نسل جدید تلویزیونهای هوشمند


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، فناوری کوآنتوم دات و نمایشگرهای مبتنی بر تکنولوژی Quantum Dot به نانوکریستال‌های نیمه‌هادی گفته می‌شود که کارکردی شبیه OLED دارند اما بهینه‌تر و باکیفیت‌تر هستند. به بیان دیگر کوآنتوم دات به نانوکریستال‌های ساخته‌ شده از مواد نیمه‌هادی گفته می‌شود که رفتار کوآنتومی از خود بروز می‌دهد. رفتار الکترونیکی این نوع مواد در حد واسط بین نیمه‌هادی‌ها و مولکول‌های مجزا قرار می‌گیرد.

کاربرد کوآنتوم دات در ساخت ترانزیستور، سلول‌های خورشیدی، LEDها و دیودهای لیزری است و هم اکنون نیز کمپانی کره ای سامسونگ در نسل جدید تلویزیونهای LED خود با عنوان QLED از این فناوری برای تولید رنگهای خالص و زنده استفاده کرده است.

سامسونگ در تازه‌ترین مدل‌ از تلویزیون‌های هوشمند خود که در دو مدل Q۷۷F صفحه تخت و Q۷۸C با صفحه Curve تولید شده‌اند، روی سه موضوع کیفیت تصویر، هوشمندی بیشتر و سبک طراحی متناسب با زندگی روزمره کاربران، تمرکز کرده است.

نسل جدید تلویزیونهای QLED سامسونگ از سوی اتحادیه بین المللی ورباند دوچر الکترونیکز (VDE) اولین تلویزیون‌ با حجم رنگ ۱۰۰ درصدی شناخته شده‌اند. براین اساس تلویزیون‌های QLED در هر سطحی از روشنایی پنل، تصاویر را با رنگ‌های واقعی و طبیعی نمایش می‌دهند.

کوانتوم دات باعث می شود تا با افزایش نور تصویر، کیفیت نمایش رنگ تغییر نکند. استفاده از فناوری کوانتوم‌دات باعث می‌شود این افزایش نور نه موجب کم شدن طول عمر پنل شود و نه مشکل پیکسل سوخته در تلویزیون‌های QLED رخ دهد.

مدیر ارشد بخش لوازم صوتی‌وتصویری سامسونگ، تلویزیون‌های QLED را آغازگر عصر جدیدی از سرگرمی‌های خانگی دانسته که توانسته‌ مشکلات معمولی کاربران در خانه‌ها را حل کنند و گفته است: این دستگاه مدرن با تجهیز به قابلیت‌های منحصربه‌فردی همچون فناوری کوانتوم دات، HDR ۱۵۰۰، نمایش بیش از یک میلیارد رنگ، حجم رنگ ۱۰۰ درصدی،طراحی ۳۶۰ درجه و ریموت کنترل هوشمند بخشی از مشکلات معمول کاربران در طراحی تلویزیون و تجربه بصری را برطرف کرده‌ است.

به گفته وی، آنچه که بیش از همه تلویزیون‌های QLED را از دیگر تلویزیون ها جدا می‌کند، استفاده از ذرات کوانتوم‌دات برای تولید رنگ است. با برخورد نور به کوانتوم‌دات‌ها که ابعاد بسیار ریزی دارند این فرصت فراهم شده تا QLEDها بیش از یک میلیارد رنگ خالص و زنده نمایش دهند.

گفته شده که میزان روشنایی در تلویزیون‌های QLED دوبرابر بیشتر از نسل قبلی تلویزیون‌های سامسونگ و بیش از ۳ برابر تلویزیون‌های غیرکوانتوم‌داتی است.

درهمین حال در QLEDهای سامسونگ برای نخستین بار سبکی نوین از طراحی تلویزیون‌ به کار رفته است. در این تلویزیون‌ها دیگر خبری از سیم‌های عریض جلوی میزها نیست و یک سیم نامرئی جای آنها را پر کرده است. به کمک one connect این امکان به وجود آمده تا تمامی دستگاه‌های جانبی را در فاصله‌ای نزدیک تلویزیون قرار داد و همه آنها را با یک کابل اپتیکال با ضخامت ۱.۸ میلی‌متری به تلویزیون متصل کرد. با ظرافتی که در طراحی پایه‌های تلویزیون صورت گرفته هیچ کابلی در اطراف تلویزیون مشاهده نمی‌شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

گوگل تبلیغات سیاسی را در روز بعد از انتخابات آمریکا ممنوع می‌کند
دستاوردهای ICT کشور در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته شد
تماس تلفنی مشترکان ۵ مرکز مخابراتی دچار اختلال می شود
آسیاتک با جشنواره «نت پاییزی» به استقبال سومین فصل سال رفت