بیانیه ایران درباره روش‌های استفاده صلح آمیز از فضا قرائت شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی، ایران در شصت و پنجمین اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (کوپوس) بیانیه خود را با موضوع دستورکارهای اقلیم فضا، فضا و آب، راه‌ها و روش‌های حفظ استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو با تاکید بر گزارش برنامه‌ها و اقدامات ملی صورت گرفته، قرائت کرد.

شصت و پنجمین اجلاس کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل – کوپوس (COPUOS) – از ۱۱ خردادماه جاری به صورت مجازی و حضوری به میزبانی دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (UNOOSA) در شهر وین کشور اتریش در حال برگزاری است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو این سازمان و مطابق هر ساله، برای تاکید بر مواضع اصولی خود و نیز حفظ منافع کشور در حوزه فناوری فضایی در این اجلاس حضور دارد.

مهمترین دستورکارهای این اجلاس، توسعه پایدار فعالیت‌های فضایی، کاربردهای فناوری فضایی در تغییرات اقلیمی، فضا و آب و تصویب گزارش اخیر زیرکمیته های علمی- فنی و حقوقی است.

در بیانیه اصلی جمهوری اسلامی ایران بر استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، دسترسی آزاد به فضا و جلوگیری از شکل گیری مسابقه تسلیحاتی در فضا تاکید و به بهره برداری عادلانه از مدار ژئو، مخالفت با هرگونه تصمیم گیری خارج از چارچوب کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس) در خصوص بهره برداری از منابع فضایی، اشاره شده است.

هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، ذیل دستورکارهای اقلیم فضا، فضا و آب، راه‌ها و روش‌های حفظ استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، اقدام به قرائت بیانیه کرده است.

در این اجلاس دو موضوع فنی با عناوین «سهم فناوری فضایی در توسعه پایدار ایران» و «مسابقه کن ست ایران» به ترتیب توسط سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه هوافضا ارائه خواهد شد.

اعضای کوپوس را دولت‌ها تشکیل می‌دهند که تعداد اعضای آن از سال ۱۹۵۹ به طور مداوم افزایش یافته است و در حال حاضر به ۱۰۰ دولت رسیده است. کوپوس یکی از بزرگترین کمیته‌های سازمان ملل متحد محسوب می‌شود و علاوه بر دولت‌ها، تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی دولتی و غیردولتی و برخی مؤسسات و کانون‌های تفکر نیز به عنوان ناظر در کوپوس و زیرکمیته‌های آن حضور دارند.

کوپوس دارای دو زیر کمیته به نام‌های زیر کمیته علمی – فنی و زیر کمیته حقوقی است که جلسات زیر کمیته علمی و فنی، هر ساله به مدت دو هفته در ماه فوریه برگزار و مسائل مرتبط با جنبه‌های علمی و فنی فعالیت‌های فضایی به بحث گذاشته می‌شود.

جلسات زیر کمیته حقوقی کوپوس نیز هر ساله به مدت دو هفته در ماه آوریل برگزار می‌شود که مربوط به مسائل حقوقی مرتبط با کاوش و بهره‌برداری از فضای ماورای جو است.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات برگزار می شود
استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند