بیکاری گسترده سوغات اتوماسیون در اروپا


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، نبرد بر سر افزایش بهره‌وری شغلی باعث شده تا شرکت‌های خصوصی و نهادهای دولتی هر چه بیشتر به دنبال استفاده از ربات‌ها و سیستم‌های اتوماسیون باشند و البته کند شدن روند تولید مثل و پیری جمعیت هم تمایل به استفاده از سیستم‌های اتوماسیون را افزایش داده است.

بررسی‌های فارستر نشان می‌دهد تا سال ۲۰۴۰ حدود بیست میلیون فرصت شغلی در اروپا با همه گیر شدن سیستم‌های اتوماسیون از بین می‌رود و این امر به خصوص حوزه‌های شغلی همچون خرده فروشی، خدمات غذایی، صنعت اوقات فراغت و خدمات استقبال و میزبانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

افرادی که خدمات ساده و تکراری را انجام می‌دهند به ویژه با افزایش استفاده از خدمات اتوماسیون در معرض خطر قرار می‌گیرند. این افراد ۳۸ درصد از نیروی کار آلمان، ۳۴ درصد نیروی کار فرانسه و ۳۱ درصد نیروی کار انگلیس را شامل می‌شوند.

در مجموع ۴۹ میلیون فرصت شغلی در فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس به طور بالقوه در معرض تبدیل شدن به روندهای اتوماسیون هستند و بر اساس برآوردهای فارستر در این صورت کارگران ساده فرصت‌های کمی برای کاریابی خواهند داشت.

با توجه به اینکه مشاغل متوسط و کوچک با کمتر از ۵۰ نیروی کار دوسوم بازار اشتغال اروپا را به خود اختصاص داده‌اند، بهره‌وری آنها کمتر از شرکت‌های بزرگ است و به خصوص این شرکت‌ها تمایل زیادی به اتوماسیون دارند تا فاصله ۴۰ درصدی را با رقبای بزرگ‌ترشان پر کنند.

یک مطالعه پنج ساله در مورد استفاده از ربات‌ها در شرکت‌های تولیدی فرانسوی نشان داد که آنها با کاهش هزینه‌های نیروی کار بین ۴ تا ۶ درصد، از سربار تولید را کاهش می‌دهند.

رهبران کسب‌وکار همچنین فناوری اتوماسیون را وسیله‌ای برای پر کردن شکاف‌های ایجاد شده به علت افزایش جمعیت سالخورده اروپا می‌دانند که فارستر آن را «بمب ساعتی جمعیتی» توصیف می‌کند.

آمارها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۵۰، جمعیت در سن کار اروپا ۳۰ میلیون نفر کمتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات برگزار می شود
استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند