تاثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و بلاکچین بررسی شد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرجان بحرالعلوم مجری پروژه با بیان اینکه این پروژه در گروه فناوری امنیت اطلاعات و سامانه‌ها در پژوهشکده امنیت به پیشنهاد مرکز ملی فضای مجازی آغاز شد، گفت: اولین بخش پروژه مربوط به مطالعه و بررسی رمزارزها است و شامل مطالعه مفاهیم فنی و اقتصادی در رمزارزها، ترسیم تصویری کلی از جایگاه کنونی رمزارزهای محبوب و پرکاربرد در دنیای مالی و فناوری دیجیتالی با استخراج آمار و ارقام و مقایسه رمزارزهای محبوب با متغیرهایی مانند حجم کل سرمایه، قیمت و نوسانات آن، انجام شد.

وی با بیان اینکه در این دسته‌بندی انواع رمزارزها در ۷ گروه با پلتفرم قرارداد هوشمند، رمزارز پشتیبان گمنامی، رمزارز با شبکه تسویه بانکی، رمزارز ایجادشده با هایپرلجر، رمزارزهای مرسوم برای پرداخت، رمزارز با سرویس‌های پوششی و رمزارز با ساختار توکن طبقه‌بندی شده‌اند، افزود: در هر دسته نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای آن مورد بررسی قرار گرفته و در انتها واژه‌نامه جامع رمزارز تدوین و ارائه شد.

به گفته بحرالعلوم بخش دوم این پروژه مرتبط با مطالعه و بررسی فناوری زنجیره‌بلوکی (بلاکچین) است که شامل مطالبی چون مطالعه مفاهیم کلیدی در فناوری زنجیره بلوکی، مزایا و معایب استفاده از آن و کاربردهای فناوری زنجیره بلوکی است و همچنین به بررسی زنجیره‌بلوکی و ساختار آن و نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات در این فناوری پرداخته شد.

وی افزود: در ادامه الگوریتم‌های اجماع، کاربردها و استانداردهای مطرح در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و زیست بوم فنی فناوری زنجیره بلوکی از معماری کلان تا اجزا و مؤلفه‌های اصلی پلتفرم‌ها شرح داده شد.

مجری پروژه با اشاره به بررسی و تحلیل در خصوص رویکرد سایر کشورها در مواجهه با رمزارزها به عنوان سومین بخش از پروژه «بررسی تأثیرات متقابل امنیت فضای مجازی و زنجیره بلوکی و نظام مدیریت رمزارزها در کشور» خاطرنشان کرد: در ابتدا دید کلی در رابطه با مزایا و چالش‌های موجود در رمزارزها و در بخش‌های بعدی پول دیجیتال بانک مرکزی کشورهایی چون ونزوئلا، روسیه، ژاپن، چین، سوئیس، آمریکا و استونی مورد بررسی و همچنین رویکرد این کشورها در رابطه با رمزارزهای جهان‌روا بررسی شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

پرچمدار موتورلا با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسیلی!
جزئیات سند راهبردی اتحادیه اروپا برای «اینترنت بهتر کودکان»
جهان در سال ۲۰۲۲ بر مدار کدام فناوری ها می چرخد
گوگل تست هفتگی کرونا را برای حضور در ادارات خود اجباری کرد