تحلیلی بر بازار شکلات ایران و نتایج چند فوکوس گروپ / شکلات خورهای ایرانی در مارکت کم شیرین شکلات ایرانی


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

دنیای تبلیغات- آنا جلوه- مارکت شکلات ایرانی هر چند در نگاه اول چنگی به دل مخاطب شکلات خور نمیزند و این موضوع که “من شکلات ایرانی نیمخورم” خیلی از اوقات مزیتی برای افراد شکلات دوست به حساب می آید، با این وجود برندهایی را دارد که میتواند بار شلف های فروشگاه ها و قنادی ها را به دوش بکشد.

۸ فوکس گروپ به سفارش برند پارمیدا، برگزار شد که در ادامه خلاصه ای از نتایج بدست آمده در این گروه های کانونی را مطالعه خواهید کرد. گروه های برگزار شده در چهار بخش خانمها و آقایان ۲۰-۳۰ سال و ۳۰ تا ۴۵ سال تقسیم شدند.

شکلات در میان خانمهای گروه سنی ۲۰-۳۵ سال جزو چند انتخاب اول برای هدیه دادن است و در دورهمی های دوستانه ترجیحا خریداری و هدیه داده میشود و البته نباید این حکایت آشنا را که برای به دست آوردن دل یک خانم برایش شکلات بخر را فراموش کنیم.

از ویژگی های مورد نظر این گروه سنی برای انتخاب شکلات کادویی امکان رویت درون بسته ها و تشخیص تنوع و طعم شکلات های هر بسته هست. از ویژگی های دیگری ظاهری مورد پسند وجود پاپیون های رایج این نوع بسته بندی است که میتوان با گره های خاص آن را نسبت به مدل های مشابه متمایز ساخت.

خانم های جوان عمدتا شکلات های مغز دار و یا بیسکوییت دار را به نسبت مدل خالص ِآن بیشتر میپسندند و احتمالا برای میان وعده و یا رفع گرسنگی و حتی بعنوان نیم چاشت ترکیباتی از شکلات را جایگزین میکنند.

chichak44

 

در این گروه سنی علاقه به جعبه های فانتزی و بعضا دخترانه برای استفاده آتی به منظور جای جواهر و چیزهای دخترانه تمایز مناسبی است برای انتخاب شدن!

نکته ی حایز اهمیت در مورد شکلات های کادویی ای این است که بطور واضح برداشت مخاطب از این نوع شکلات،خوش طعم نبودن شکلات های کادویی است که اینکه عموما بمنظور مصرف نیست و احتمالا مجددا هدیه داده میشود.

با توجه به اینکه سلامت کمتر دغدغه ی این گروه سنی است علیرغم اعتقاد به مفید بودن شکلات تلخ مخصوصا درصد های بالایی از تلخی مورد توجه این گروه قرار نمیگیرد. اما بطور غافلگیرکننده ای مصرف شکلات تلخ را میتوان بعنوان شاخصی از یک کلاس اجتماعی خاص و یا به نوعی شیک بودن در این گروه تعبیر نمود.

در حوزه تبلیغات علیرغم اینکه تبلیغات تلویزیونی و یا محیطی مخصوصا در سال گذشته در مارکت شکلات شده است خوشبختانه و بطور نگران کننده ای تقریبا هیچ تبلیغ شکلات ایرانی بجز تبلیغ حدود ۸ سال پیش آیدین آنهم کمتر با بخاطر سپاری نام برند در خاطر این گروه مانده است.

به نظر میرسد میزان مصرف شکلات در خانمهای گروه سنی ۳۰ تا ۴۵، شاید حتی مساوی گروه جوان تر است و هم جایگزینی برای صبحانه و میان وعده هست و هم بصورت گسترده ای با چای به جای قند استفاده میشود.

با توجه به اینکه این گروه سنی زندگی روتین تری نسبت به گروه قبلی دارند و مخصوصا گروه مصاحبه شده همگی شاغل بودند در زمانهای مشخصی از روز در کنار مصرف چای، شکلات مصرف میکنند. این عادت بیشتر از اینکه یک عادت مصرف شکلات باشد، در این نوع مصرف عادت نوشیدن چای است که با شکلات شیرین میشود.مورد دیگری که در رفتار این گروه بایستی در نظر داشت ساختار فیزیولوژی خانمها مخصوصا در این سن است که در طول روز بر اثر فشار کاری حالتهایی از افت فشار و ضعف دارند که تمایل ایشان به مصرف شکلات را بیشتر میکند.در این گروه هم علاقه به شکلات های مغز دار و بیسکوییتی و طعم دار مشاهده میشود.

این گروه با توجه به استقلال مالی و رفتاری بیشتر از گروه قبلی در مراودات اجتماعی خود از شکلات بعنوان هدیه استفاده میکنند باید در نظر گرفت برای این گروه هدیه دادن شکلات صرفا یک هدیه نیست و در واقع رفتاری است که میخواهد با آن به شخص هدیه گیرنده پیام هایی را منتقل کند. این پیام های تعلق ایشان به کلاس اجتماعی خاص، ریز بینی و خوش سلیقگی و حتی تمول هم میتواند باشد.لذا فاکتور هایی مثل بسته بندی، طعم و حتی قیمت گذاری عینا باید مطابق با خواسته ها و ایده آل های این گروه به منظور ایجاد تصویر ذهنی برند شخصی خودشان در ذهن مخاطبشان تطبیق داده شود.

موردی که در طراحی بسته بندی های کادویی در این گروه باید دقت کرد، کبفیت ظاهری و کیفیت و طعم خود شکلات است و لزوما سایز آن مورد استقبال واقع نمیشود ضمن اینکه در این گروه هم علاقه به استفاده های بیشتر از بسته بندی شکلات دیده میشود.

در این گروه سنی توجه به سلامت ، حفظ سلامت پوست و نگهداشت اندام مناسب باعث میشود علاوه بر طعم به خاصیت های شکلات تلخ هم توجه کنند.

این گروه سنی برندهای شکلات خارجی را میشناسند ولی به نظر میاد محصولات تابلت این برندها مورد علاقه تر است.در این گروه هم خاطره و یادآوری مشخصی از تبلیغات برند های ایرانی دیده نشد،بجز اشاره هایی به آیدین و البته چند تبلیغ شکلات های بین المللی.

مصرف شکلات در بین آقایان ۲۰-۳۰ سال شباهت و یا تفاوت معنا داری در خود گروه و در مقایسه با سایر گروه ها ندارد. اما به نظر میرسد علاقه و رفتار مصرفی این گروه خرید شکلات از سوپر مارکت است و احتمالا خرید شکلات در کنار بقیه خرید های ایشان اتفاق می افتد و یا برای خرید شکلات کمتر حاضر هستند مسیری بیشتر را طی کنند.

این گروه هم برای هدیه دادن از گزینه شکلات استفاده میکنند که به نظر میرسد هدیه دادن در این گروه بیشتر جنبه ی دوستانه و ابراز علاقه و توجه دارد تا نشانه ای از تعلق به کلاس اجتماعی خاص با این حال توجه ایشان به کیفیت طعم و بسته بندی را نمیتوان نادیده گرفت.

در این گروه علاقه به شکلات تلخ و شیری به وضوح دیده میشود.شکلات گلکسی و مرسی هم مورد توجه آقایان این گروه بوده که بعنوان شکلاتی لاکچری و هدیه ای خاص تاییدیه است در مورد رفتار این گروه برای هدیه کردن !

این گروه تحت تاثیر پیشنهاد دوستان و با شکلی محتاطانه تر از خانمها در خرید شکلات های جدید و با ارتباط احساسی کمتری در انتخاب از طریق جذابیت بصری شکلات خرید میکنند.

تصور عمومی از عدم کیفیت شکلاتهای کادویی در این گروه از عدم توانایی مالی احتمالی در خرید شکلات های خاص است که باعث شده در رده محصولات کم کیفیت تجربه ی خرید برای ایشان هم حاصل شود و بطور مشخص تجربه عدم کیفیت طعم و مزه در شکلات کادویی مطرح شده است.

در این گروه هم تبلیغات مشخصی از شکلات عنوان نشده است که میتواند ناشی از عدم ارتباط زیاد احساسی این گروه با شکلات و هم تغییر رفتار این گروه در مشاهده و دنبال کردن تبلیغات تلویزیونی باشد

تفاوت اصلی رویکرد آقایان گروه سنی ۳۰-۴۵ سال با خانم ها جواب های خلاصه و منطقی به سوالات شکلاتی است. آن چیزی که در این گروه بسیار مشهود است عدم ارتباط احساسی و عاطفی با مصرف شکلات است که در تمامی ابزارهای ارتباطی و ترویج فروش باید لحاظ شود. با مرور پاسخ ها به وضوح در میابیم این گروه در بازار شکلات گروه تاثیر گذار و یا حتی تصمیم گیرنده ای نیستند و بیشتر در قالب گروه خریدار و یا مصرف کننده باید ایشان را لحاظ و متاثر ساخت.

هدیه دادن شکلات در این گروه دیده میشود حتی میتوان این نکته را در نظر گرفت که خرید شکلات برای هدیه دادن در دید و بازدید ها اتفاقی است که عموما در لحظه ی آخر میافتد بنابراین خیلی از مواقع شخصی که از ماشین پیاده میشود و شکلات را میخرد ممکن است در این گروه باشد!

لذا بیشترین خریدی که این گروه در محصولات شکلات دارند در قسمت کادویی اتفاق می افتد.

اختلاف و یا ترجیح معناداری در مورد شناخت و علاقه به رقبا وجود ندارد ولی شناخت نام برند در حوزه ی شکلات های غیر ایرانی ضعیف است و البته با توجه به ویژگی های رفتاری آقایان مخصوصا در این گروه سنی عدم بخاطر سپاری جزییاتی مثل نام حتی در حوزه ی شکلات های ایرانی هم باید در نظر گرفته شود.

در پاسخ به سوال دلیل انتخاب یک برند جدید، بیش از ۷۰% پاسخ دهندگان برند های جدید را حتی علیرغم جلب توجه ظاهری برای “امتحان و تست کردن” خریداری میکنند. لذا بر خلاف گروه های قبل بیشترین دلیل انتخاب یک شکلات طعم و مزه و کیفیت خواهد بود که درصدی از شیوه بسته بندی در مسیر انتخاب برای امتحان تاثیر گذار خواهد بود.

شیوه ی تست کردن و بعد خرید کردن در این گروه به نظر میرسید شیوه ی مناسبی باشد و با توجه به عدم علاقه برای خاطر سپاری نام ها احتمالا سمپلینگ باید در نزدیکی محل خرید مخصوصا در این گروه برنامه ریزی شود.

شکلات تلخ در این گروه با درصد تلخی ۷۲% شناخته شده و احتمالا مورد علاقه است و در حوزه شکلات کادویی جلب توجه بسته بندی معیار احساسی خاصی ندارد و احتمالا ترکیبی از زیبایی و سادگی و چیزی که شیک برداشت شود در کنار قیمتی که برای این گروه منطق و کشش داشته باشد انتخاب را بسیار ساده میکند. به نظر میرسد آنچه که باید در افزایش فروش برای این گروه در نظر داشت دسترسی و در دید بودن است !

شاید برندهای شکلات ایرانی اکنون در وضعیتی هستند که بیشتر از هر زمان دیگر در خطر حذف شدن از سبد ِخریداران شکلات قرار میگیرند، طعم ها ی متنوع و بسته بندی های جذاب برند های بین المللی دل و دین مخاطب ایرانی را که همیشه درگیر محصولات بعضا تکراری برند های ایرانی بوده است را می برد و شاید الان وقتی است که صاحبان خط های تولید شکلات ایرانی بایستی جزییات بیشتری را در مورد مخاطب خود بدانند و در بسته بندی، طعم و کیفیت شکلاتش در نظر بگیرد!


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید