تشخیص کاهش سطح آب خلیج گرگان با تصاویر ماهواره‌ای


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: تغییرات مساحت خلیج گرگان طی بازه زمانی سال ۱۳۵۴ تا تیرماه ۱۳۹۷ با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش شد.

وی ادامه داد: پایش انجام شده نشان می دهد که روند افزایش سطح آب این خلیج از سال ۱۳۶۶ شروع و تا تیرماه ۱۳۹۲ ادامه داشته است؛ از این تاریخ به بعد سطح آب خلیج کاهش یافته و مساحت آن در سال ۱۳۹۷ حدودا ۴۱۷ کیلومترمربع برآورد شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: این اطلاعات با تصاویر ماهواره ای آرشیو سازمان فضایی استخراج شده است.

تصویر ماهواره ای لندست از سنجنده MSS سال ۵۴

تصویر ماهواره ای لندست از سنجنده OLI سال ۹۷

نمودار تغییرات سطح آب خلیج گرگان

وی گفت: لازمه مدیریت صحیح، داشتن اطلاعاتی به روز و صحیح است و داده های ماهواره ای به عنوان یک ابزار تصمیم ساز، می تواند در اختیار سازمان ها و نهادهای مختلف قرار بگیرد تا لایه های مختلف اطلاعاتی را در حوزه های مختلفی مانند آمایش سرزمینی در اختیار آنها قرار دهد.

براری با بیان اینکه سازمان فضایی ایران آماده همکاری است، خاطرنشان کرد: کسب وکارها هم می توانند از این ظرفیت استفاده حداکثری کنند و علاوه بر توسعه کسب وکار خود، خدمات کاربردی  را به جامعه ارائه کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

توافق جدید کشورهای G7 چگونه آینده حکمرانی داده را تغییر می دهد
شناسایی گسل‌ها و فرونشست‌ها ماهواره‌ای می‌شود
اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت
تمام زیرساخت‌های ارتباطی کشور بدون مشکل در حال خدمات‌رسانی هستند