تفاهم مدیران اپراتورهای اینترنت ثابت بر لزوم تغییرات در رگولاتوری


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، شرکت‌های تامین کننده صنایع و تجهیزات مخابراتی و همچنین تمام اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در جای جای کشورمان در سال مانع زدایی از تولید با مشکلات گسترده‌ای مشغول به کار هستند و علت ریشه‌ای آن را در بسیاری از موارد، عدم همکاری شایسته رگولاتوری و نبود نگاه جامع نگر در موارد تعرفه‌ای و قانون‌گذاری می‌دانند که به نوعی، این مسئله تبدیل به خواسته مشترک این اپراتورها به منظور امکان ارائه خدمات بهتر به مشتریان در بخش مهم اینترنت ثابت شده است.

نکته صدق این مدعا گفتگوهای جداگانه با مدیران ارشد اپراتورهای بزرگ و مهم اینترنت ثابت کشور است که علی رغم اینکه در بسیاری از جهات به عنوان رقیب تجاری هم محسوب می‌شوند، نظرات تقریباً یکسانی در مورد مشکلات ساختاری موجود در رگولاتوری و تاثیر آن در کندی حرکت بازار ارتباطات کشور دارند.

از نظر مدیران شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت، یکی از مهم‌ترین علل عدم پیشرفت این شرکت‌ها، قوانین غیرکارشناسی رگولاتوری است که در نهایت منجر به عدم سودآوری کافی و ضعیف‌تر شدن بازار اینترنت ثابت بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر می‌شود.

تفاهم مدیران اپراتورهای اینترنت ثابت بر لزوم تغییرات در رگولاتوری


آنچه در ادامه می‌آید ماحصل گفتگو با مدیران شرکت‌های آسیاتک، صبانت، شاتل و مخابرات ایران است که مجموعه نظرات خود را در خصوص تاثیر تصمیمات و روندهای اتخاذ شده سازمان تنظیم مقررات در سال‌های گذشته با هدف بهبود قانونگذاری و حرکت مجموعه بازار ارتباطات کشور به سمت پیشرفت و تعالی هر چه بیشتر بیان کرده‌اند:

آسیاتک / نظام تعرفه گذاری حال حاضر، منطبق بر توسعه ارتباطات و به نفع مشتریان نیست

مدیرعامل شرکت آسیاتک گفت: تغییرات در شرکت مخابرات عامل تحول در مدل همکاری با شرکت‌های FCP است و نهادهای حاکمیتی باید در شرایط حساس اقتصادی حاکم از بخش خصوصی به عنوان همراه و یاری‌گر دولت حمایت کنند.

مهندس یوسفی زاده با بیان اینکه سهم نهادهای حاکمیتی در شرایط حاضر بسیار مهم است، گفت: در صنعت ICT یکی از نهادهایی که باید در شرایط حساس اقتصادی حاکم از بخش خصوصی به عنوان همراه و یاری‌گر دولت حمایت کند، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسایلی که مطرح می‌شود این است که بررسی کنیم، سازمان تنظیم چه روشی برای بهبود شرایط بازار مصوب می‌کند و اثر آن بر شرکت‌ها چیست.

مدیرعامل آسیاتک گفت: نکته اصلی این است که هزینه‌های سربار شرکت‌های fcp و مخابرات اصلاً دیده نمی‌شود و به همین دلیل هر دو بخش نیازمند توجه بهتر رگولاتوری هستند.

تفاهم مدیران اپراتورهای اینترنت ثابت بر لزوم تغییرات در رگولاتوری

وی با تاکید بر لزوم حمایت نهادهای حاکمیتی از فعالان حوزه اینترنت ثابت کشور اظهار داشت: تغییرات هوشمندانه و اثربخش در تعرفه پهنای باند و روش فروش تجاری آن و همچنین آزاد سازی قیمت اینترنت از روش‌هایی است که در صورت اجرا می‌تواند به ایجاد فضای شفاف رقابتی و ادامه حیات شرکت‌های دارنده پروانه FCP کمک شایانی کند.

صبانت / لزوم استقلال رگولاتوری بر طبق مدل‌های جهانی

مدیرعامل صبانت در این باره به استقلال رگولاتوری تاکید کرد و گفت: در دنیا، رگولاتوری مستقل از دولت است و به عنوان یک ارگان فراحاکمیتی ست که آزادی عمل و تصمیم‌گیری دارد. در چنین شرایطی دولت حتی در مقابل رگولاتوری می‌بایست پاسخگو باشد. در ایران اما وضع به گونه‌ای دیگر است. وزیر، رییس سازمان رگولاتوری را تعیین می‌کند بنابراین سازمان مجبور به اطاعت از فرامین وزیر خواهد بود.

وی افزود: آنچه شرایط کنونی را تغییر می‌دهد، تغییر در ساختار وقوانین رگولاتوری ست که باید هرچه سریع‌تر نسبت به وضعیت روز دنیا مورد بازنگری قرار گیرد.

مهندس بیدآبادی به وضعیت رگولاتوری در چند کشور دنیا اشاره کرد و گفت: در دنیا رگولاتوری ها مستقیم زیر نظر نخست وزیر یا رییس جمهوری فعالیت می‌کنند قوانینی وضع شده در رگولاتوری برای همه حتی دولت و وزارت آی سی تی نیز لازم‌الاجراست.

تفاهم مدیران اپراتورهای اینترنت ثابت بر لزوم تغییرات در رگولاتوری

وی افزود: در ایرلند یک معاونت آی سی تی با ریاست نخست وزیر تشکیل می‌شود این معاونت سیاست‌های لازم در زمینه آی سی تی را توسط کمیته خبرگان آی سی تی ترسیم می‌کند که دائماً با وضعیت فناوری در دنیا تغییر می‌کند. آنچه مهم است استقلال رگولاتوری ست که در ایران رعایت نمی‌شود.

شاتل / رگولاتوری به جای ایجاد انحصار، انحصار شکن باشد

مدیرعامل شاتل در این باره به دولتی بودن رگولاتوری در ایران انتقاد کرد و گفت: ایراد اساسی که در ترکیب و نحوه قانون گذاری سازمان تنظیم مقررات در ایران وجود دارد این است که مدیر سازمان توسط وزیر ارتباطات تعیین می‌شود و همین امر باعث می‌شود که تمامی قوانین و حتی نظرات رگولاتوری از نگاه دولت و وزیر ارتباطات اعمال و گفته می‌شود.

وی افزود: در ترکیب کمیسیون تنظیم مقررات ، fcp ها تنها یک نماینده دارند که او هم حتی حق صحبت و اظهارنظر ندارد و ترکیب کمیسیون درواقع ترکیبی حاکمیتی ست و حاکمیت است که تصمیم گیرنده نهایی در این کمیسیون خواهد بود.

مهندس نخجوانی اظهار داشت: نکته دیگر اینکه رگولاتوری نباید قیمت گذاری کند. بلکه در دراز مدت باید انحصار شکن باشد. در حالی که در ایران، رگولاتوری به جای اینکه نقش تسهیل کننده داشته باشد و نگاه تعاملی در بازار را ترویج دهد، خود قیمت گذاری می‌کند و این قیمت گذاری رگولاتوری در بازار رقابتی مشکلات عدیده‌ای را می‌آفریند.

وی اظهار امیدواری کرد: با روی کار آمدن وزیر جدید در کابینه دولت سیزدهم، ارتباط وزارت ارتباطات با مخابرات ایران خوب شود و از همه مهم‌تر وضعیت تعرفه‌ها نیز بهبود یابد . زیرا با ثابت ماندن تعرفه‌ها در مخابرات ایران، شرکت‌های fcp به شدت آسیب می‌بینند و از سوی دیگر مخابرات به دلیل به صرفه نبودن ، به صورت مناسب نمی‌تواند امکانات زیرساختی را در اختیار fcp ها قرار دهد و همین امر تاکنون موجب رکود بازار آی سی تی کشور شده است؛ بنابراین تغییر در رگولاتوری پیش نیاز بهبود اوضاع ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور است.

شرکت مخابرات ایران / لزوم تقویت نگاه ملی و تعامل مثبت نهادهای بالادستی در حوزه مخابرات با هدف هم افزایی اپراتورها

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به وجود چالش‌های سنگین و اساسی در موارد مختلف در مسیر توسعه مخابرات و خدمت رسانی به مشتریان گفت: با توجه به حضور ملی و متوازن مخابرات در تمام شهرها و روستاها و ارائه خدمات زیرساختی به اپراتورها لازم است به منظور غلبه بر چالش‌های موجود، تعامل مثبت نهادهای بالادستی و حوزه رگولاتوری با هدف مانع زدایی از توسعه مخابرات افزایش یابد.

تفاهم مدیران اپراتورهای اینترنت ثابت بر لزوم تغییرات در رگولاتوری

مهندس سلطانی ضمن اعلام مطلب فوق بیان کرد: شرکت مخابرات ایران به عنوان شبکه مادر مخابراتی، اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین نقش را در تحقق این اهداف و بالندگی صنعت فاوا بازی می‌کند بنابراین رشد این شرکت مایه رشد صنعت پیشران ارتباطات و افول شرکت، مایه افول صنعت خواهد بود.

وی با بیان اینکه روند حاشیه سود مخابرات ایران در بخش ثابت، به علت تورم و عدم تناسب تعرفه‌ها نزولی است، گفت: مطالبات وصول نشده سنگین از شرکت‌ها و دستگاه‌ها و عدم حمایت قانون‏گذار، افزایش شدید هزینه‌های توسعه، عدم تغییر و حتی کاهش تعرفه تلفن ثابت و در نهایت افزایش شدید هزینه‌ها بویژه هزینه نیروی انسانی از جمله چالش‌های جدی است که صنعت مخابرات کشور را در معرض نابودی قرار داده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تشریح نتایج آسیب‌های تعرفه نامناسب و ناعادلانه و در پی آن کمبود محسوس نقدینگی گفت: تنگنای مالی برای انجام سرمایه گذاری‌های ضروری به کندی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، کاهش محسوس کیفیت شبکه و درنهایت به عدم امکان رقابت با اینترنت ماهواره‌ای و اثرات آن می‌انجامد؛ ضمن اینکه کمبود نقدینگی موردنیاز و همچنین کاهش پروژه‌های سرمایه‌ای شرکت، به عدم امکان پرداخت به موقع به پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی منجر می‌شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

قطع فیبردریایی بین الملل و ایجاد اختلال در اینترنت
ستاد ملی توسعه هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌شود
سیاست جدید توئیتر دردسر ساز شد
بازار رایانه های شخصی در چین رشد و در آمریکا سقوط کرد