تنازع بقا با حاکمیت سایبری/ باید با فضای مجازی سلطه زدایی کنیم


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

حسین زیبنده دانشجوی دکتری حکمرانی فضای مجازی و پژوهشگر هسته خط مشی فضای مجازی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به روند جهانی توسعه فضای مجازی در یک دهه اخیر و فناوری‌هایی که در این عرصه ایجاد و نهادینه و فراگیر شده گفت: در واقع توسعه فناوری‌های جدید، فراگیری خدمات متنوع بر بستر فضای مجازی و اثرگذاری این فضا را بر نظام‌های اجتماعی و اقتصادی به همراه داشته است و امروزه می‌بینیم که فضای مجازی با کسب و کارها و نظام پولی و بانکی کشورها رابطه‌ای مستقیم دارد.

وی ادامه داد: در همین حال فضای مجازی به عرصه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی گره خورده و به تعبیری فضای مجازی در امتداد نظام‌های مختلف اجتماعی قرار دارد. به همین دلیل شاهد بازتولید مسائل مختلف در این فضا هستیم و پارادایم جدیدی در عصر پسامدرن شکل گرفته است.

پژوهشگر فضای مجازی مرکز رشد دانشگاه امام صادق اظهار داشت: در واقع ما وارد یک جهان جدیدی بر مبنای فعالیت پلتفرم‌ها شده ایم که سنگ بنای تعاملات جدید بین کاربران، مردم و بخش خصوصی و دولت‌ها است و تحولات پلتفرم‌ها روی ارکان و قواعد حکمرانی بر جوامع تأثیر گذاشته و آنها را متحول کرده است.

به گفته زیبنده به دلیل نقش تعیین کنندگی و اهمیت فضای مجازی در دهه اخیر، با توسعه پلتفرم و فناوری‌های این حوزه، نظام و مناسبات جهانی در فضای مجازی در حال سامان یافتن و شکل گرفتن است.

وی گفت: قاعده گذاری‌های بین‌المللی در توسعه فضای سایبری در حال انجام است و تنازع شدیدی برای سلطه و حاکمیت سایبری وجود دارد که در فعالیت‌ها و اقدامات مختلف کشورها و پلتفرم‌ها و شرکت‌های خصوصی چند ملیتی و بین‌المللی دیده می‌شود. برای مثال اقدامات چین و آمریکا در برابر همدیگر و تحریم پلتفرم‌های یکدیگر بر این مساله صحه می‌گذارد.

زیبنده با اشاره به اینکه توسعه فضای مجازی در کنار فناوری‌های جدید، بستر مناسبی برای فرصت‌آفرینی، استفاده حداکثری و بهره‌برداری هرچه بهتر در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی و رفاه هرچه بیشتر مردم پیش روی مسئولان گذاشته است، افزود: هرچه از این روند عقب بمانیم فرصت‌هایی را از دست خواهیم داد که بعضاً شاید قابل جبران نباشد.

وی با اشاره به نقاط ضعف کشور در مواجهه فعالانه و خردمندانه در فضای مجازی در عرصه داخلی و بین المللی طی یک دهه اخیر گفت: دولت جدید باید با عزم راسخ جبران مافات و این عقب ماندگی‌ها را داشته باشد و فرصت‌های از دست رفته را احیا و از فرصت‌های جدید استفاده کند.

این پژوهشگر حکمرانی فضای مجازی گفت: در سال‌های آتی به واسطه ظهور فناوری‌های نوین و فناوری‌های آینده سازی مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی فرصت‌های جدیدی در عرصه سایبری ظهور می‌کنند که با مواجهه فعالانه می‌شود قسمت بزرگی از عقب‌ماندگی‌های فعلی کشور را جبران کرد و جایگاه مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بین‌المللی دست و پا کرد و نیز اثرگذاری‌های داخلی و بین‌المللی و بهره‌مندی از منافع و آورده‌های اقتصادی و غیر اقتصادی از این فناوری‌ها داشت.

وی با تاکید بر اینکه می‌توان از این فرصت برای سلطه زدایی در فضای مجازی استفاده کرد، ادامه داد: امروز بحث تنازع حاکمیت و سلطه در فضای مجازی مطرح است و می‌توانیم از فرصت‌های جدید در فضای مجازی برای سلطه زدایی استفاده کنیم و حاکمیت بیگانگان که امروزه در قلمرو ملی ما شکل گرفته است را از بین ببریم.

زیبنده اظهار داشت: با بنا نهادن قواعد جدید و ایجاد مناسبات جهانی و نظم آفرینی جدیدی در نظام حکمرانی بین‌المللی فضای مجازی، شاهد بازیابی هویت ملی جمهوری اسلامی در عرصه سایبری خواهیم بود.

وی افزود: باید فارغ از سهل اندیشی‌ها و سهل‌انگاری‌ها در مواجهه با فضای مجازی و تقلیل این فضا به مفهوم فناوری اطلاعات و ارتباطات با جدیت و جهد تمام، پیچیدگی‌های حاکم بر مناسبات جهانی و مناسبات ملی در فضای مجازی را شناسایی و حاکمیت جمهوری اسلامی در عرصه فضای مجازی را گسترش داد و باز تولید کرد تا این اقتدار به جمهوری اسلامی بازگردانده شود.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

شبکه ملی اطلاعات پایدار و باکیفیت لازمه توسعه اقتصادی است
وی چت از دستور رگولاتور چینی اطاعت کرد
سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی به ۱۰ درصد می‌رسد
اتحادیه اروپا از تیک تاک تحقیق می کند