توسعه سامانه های دسترسی به داده های فضایی واگذار می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، هادی جلیلی مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضاپایه در این سازمان گفت: سازمان فضایی ایران توسعه دو سامانه رابط دسترسی به داده‌ها و تصاویر را با اعطای مجوز به کسب وکارهای نوپا و بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: به منظور سهولت دسترسی به داده‌ها و تصاویر جهت توسعه و ارائه خدمات سنجش از دور در نظر است این رابط‌های دسترسی، از طریق ارائه خدمات مناسب و کاربرپسند، کلیه داده‌های فضایی و هوابرد موجود را در اختیار کاربران قرار دهد.

جلیلی ارائه مجوز فعالیت از سوی سازمان فضایی، بهره‌مندی از بستر اینترنت ملی و نیم‌بها بودن هزینه دانلود، شبکه کردن تمام تولیدکنندگان و تامین کنندگان تصاویر فضایی و هوابرد،‌ الزام به تامین داده‌های مورد استفاده در پروژه‌های سنجش از دوری از این سامانه‌ها جهت اخذ تائیدیه سازمان فضایی ایران را از جمله ویژگی‌های مدنظر برای این سامانه‌ها برشمرد.

وی افزود: در ادامه در نظر است فرآیند سامان‌دهی و بررسی صحت تصاویر مورد استفاده در خدمات سنجش از دور و ارائه خدماتی از قبیل محاسبات ابری بر پایه این رابط‌های دسترسی توسط بخش خصوصی ارائه شود.

براساس اعلام سازمان فضایی ایران، شروع طرح همزمان با این فراخوان عمومی است و علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ ۱۵ دی ماه ثبت‌نام اولیه خود را از طریق فرم ثبت‌ نام انجام دهند و تا اول بهمن ماه طرح‌ها و پیشنهادیه‌های خود را به صورت فیزیکی و در بسته به دبیرخانه سازمان فضایی ایران تحویل دهند.

ارزیابی طرح‌ها توسط متخصصان و داوران مجرب این حوزه انجام می‌شود و در نهایت به دو گروه مجوز فعالیت اعطا می‌شود تا بتوانند سامانه موردنظر را راه‌اندازی کنند.

این طرح با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد و نحوه درآمد از طریق دریافت کارمزد است.

سیاستگذاری اخذ کارمزد، سالانه توسط سازمان فضایی تعیین و ابلاغ خواهد شد.

در ابتدای امر، داده‌های سازمان فضایی در این رابط‌ها قابل استفاده خواهد بود و با ترویج و هماهنگی‌های بعدی و همچنین تلاش بخش خصوصی،‌ بانک‌های داده خصوصی و دولتی بر اساس تعرفه‌های داخل سازمانی به این رابط‌های دسترسی وصل خواهد شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

استفاده از اینترنت استارلینک برای خودروها، هواپیماها و کشتی ها
استخدام در فیس بوک تحت تأثیر رکود اقتصادی
آشنایی باجدیدترین راهکارهای سازمانی ایرانسل در نمایشگاه شهرهوشمند
ارتباطات در مناطق زلزله زده پایدار است