تولید سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی آغاز می شود


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، لیلا محمدی رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات در پژوهشگاه ICT در خصوص فعالیت های این پژوهشکده اظهار داشت: ساخت سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی با کارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این پژوهشگاه انجام شده و امیدواریم با  انتقال دانش فنی به شرکتهای خصوصی، کار تولید آن را از دهه فجر آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه با تولید این سامانه ایران در ردیف معدود کشورهای صاحب این فناوری قرار می گیرد، گفت: این سامانه با قرار گرفتن در فضای باز، تشعشعات را در باندهای مختلف فرکانسی اندازه گیری می کند و مجموع میزان تشعشع اندازه گیری شده در سامانه مورد پردازش قرار می گیرد تا سطح سیگنال نسبت به سطح مجاز استاندارد آن مشخص شود.

محمدی افزود: با توجه به اینکه ما به سمت فناوری نسل پنجم ارتباطات (۵G) حرکت می کنیم و تعداد آنتن ها و ایستگاه ها زیاد می شود، نگرانی ها هم افزایش می یابد و وجود این سامانه ها و اطلاع رسانی نتایج اندزه گیری شده، مردم را از سطح تشعشع ایمن، مطمئن می سازد .

وی ادامه داد: پایلوت این سامانه به مدت ۲ سال انجام شده و هم اکنون با اخذ تائیدات انرژی اتمی، آماده اعلام فراخوان برای شرکت های علاقمند به استفاده از این نوآوری و در نهایت تولید آن هستیم.

رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات در پژوهشگاه ICT  با بیان اینکه نمونه آزمایشگاهی پلتفرم نرم افزارمحور شبکه ارتباطی خود سازمانده SON ( مبتنی بر فناوری مجازی سازی NFV) و همچنین بستر جمع آوری و تحلیل داده ها که از الزامات ورود به ۵G هستند، با قابلیت ارتباط با شبکه LTE در پژوهشگاه پیاده شده است.

وی از ساخت تقویت کننده ۵۰ وات با کارایی حدود ۴۰ درصد و ۱۰۰ وات با کارایی حدود ۳۵ درصد با تکنولوژی نیمه هادی در این پژوهشگاه خبر داد که این دسته محصولات کاربرد های فراوانی از جمله ایستگاه های زمینی، ارتباطات ماهواره ای و هوافضا دارد و گفت: پایلوت تهاتر پهنای باند بر بستر بلاکچین به عنوان نمونه­ ای از طرح تهاتر پهنای باند اینترنت بین اپراتورها، در پژوهشگاه ICT در حال انجام است که در این پایلوت، اپراتورها به مشتریان یکدیگر سرویس اینترنت ارائه می­ کنند و تایید هویت و تبادلات مالی و ثبت وقایع آنها در بستر بلاکچین صورت می­‌گیرد.

محمدی با اشاره به کاربرد فناوری بلاکچین در حوزه ارتباطات و با بیان اینکه سرویس­‌دهی زیرساخت ارتباطات و تعامل بین اپراتورهای مختلف این حوزه در درجه اهمیت است، افزود: ایده جدید مطرح شده در این پایلوت مربوط به تعاملات بین اپراتوری و سرویس­‌دهی یک اپراتور به مشتریان دیگر اپراتورها است که با توجه به محدودیت منابع و نیاز روزافزون اپراتورها به پهنای باند و پوشش بیشتر در ارائه سرویس، اپراتورها می­‌توانند با استفاده از منابع یکدیگر به مشتریان یکدیگر سرویس ارائه کنند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

بکارگیری تجربیات ارتش در بومی‌سازی تجهیزات نرم‌افزاری وسخت‌افزاری
تعلیق فروش کارخانه تولید تراشه انگلیس به چین
دومین تحقیقات انگلیس از تبلیغات گوگل آغاز شد
ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار