تولید ۲۰ محصول بومی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی هوشمندانه


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از حوزه‌های کاربردی در کشور چند سالی است که با استفاده از فناوری‌های نوین به سمت کارآمدتر شدن و بهینه‌سازی خدمات حرکت کرده است.

در همین راستا ۲۰ برنامه داخلی طراحی شد تا این صنعت گامی به سمت خودکفایی و توسعه فناورانه بردارد. برنامه‌هایی که به دنبال ارتقای ایمنی و امنیت سفرها و تجربه سفرهایی آسان و مطمئن برای مسافران است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به «یکپارچه سازی سامانه پرداخت در تاکسی‌ها و حذف پرداخت‌های نقدی»، «اطلاع از زمان حرکت اتوبوس با استفاده از تلفن همراه هوشمند»، «انتخاب ایستگاه مورد نظر بر روی نقشه و نمای مسیرهای منتهی به آن ایستگاه در سامانه»، «نمایش تمام اتوبوس‌های در مسیر به سمت ایستگاه مودر نظر بر روی نقشه همراه با فاصله»، «مشاهده زمان تقریبی رسیدن اتوبوس و محل آن‌ها به تفکیک خطوط به صورت زنده بر روی نقشه» و غیره اشاره کرد.

این موضوع در دنیا نیز مورد توجه است و اپلیکیشین‌هایی برای این کار طراحی شده و مورد استفاده کاربران قرار گرفته است. حمل و نقل هوشمند را یکی از مؤلفه‌های تحقق شهر هوشمند می‌دانند. موضوعی که قرار است به ارتقا کیفیت زندگی شهروندان و حرکت شهرها به سمت هوشمندی منتج شود.

مزایای اجرایی شدن این طرح را «بهبود کیفیت زندگی»، «تحقق حمل و نقل عمومی قابل دسترس و کارآمدتر»، «کاهش هزینه‌ها»، «بهبود کیفیت زندگی شهروندان»، «کاهش آلودگی هوا» و غیره می‌دانند. این فناوری‌ها با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور توسعه یافته است و شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت استفاده از این فناوری‌ها و طراحی و تولید بومی این محصولات سوق یافته‌اند.

از دیگر محصولات تولیدی در این حوزه می‌توان به «اخذ نوبت سفر تاکسی با وارد کردن مقصد و انجام سفر»، «پرداخت کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو با استفاده از تلفن همراه و اسکن بارکد از طریق اپلیکیشن همراه کارت»، «پرداخت کرایه قطار شهری»، «رزرو طرح ترافیک»، «رزرو پارکینگ حاشیه‌ای» و غیره اشاره کرد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

حمله سایبری به سیستمهای فناوری اطلاعات فولاد کشور دفع شد
دومین پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر «ذوالجناح» انجام شد
تبدیل وضعیت دو پژوهشکده پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی
رضایت ۷۴ درصدی مردم از اپلیکیشن‌های سلامت