تولید ۲ درصد علم دنیا در ایران/ چاپ ۵۳ هزار مقاله در نشریات دنیا


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، حسین سالار املی صبح سه شنبه در بیست و دومین اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در سالن حکمت دانشگاه گیلان اظهار کرد: کشورهای عضو این اتحادیه با یکدیگر همسایگان ابدی هستند و تعامل بین این کشورها تعاملی مثبت و پارامتری اساسی برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می‌شود.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه روابط علمی و فناوری اوج همکاری بین کشورها است، افزود: در هیچ جای دنیا دانشمندان مورد تعرض قرار نمی‌گیرند و دارای حرمت ویژه در تمام جوامع هستند.

وی با اشاره به سیاست‌های کلان همکاری‌های علمی بین المللی و جایگاه کشورهای همسایه ادامه داد: علم و دانش باید در کنار سایر بخش‌های جامعه به ویژه صنعت، سیاست و سایر حوزه‌ها قرار گیرد.

سالار آملی با تاکید بر بین الملل سازی امور علمی کشور، توسعه بخش فنی و حرفه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها درباره جایگاه علمی ایران در دنیا ادامه داد: ۲ درصد علم دنیا در ایران تولید می‌شود و ما به جذب ۹۸ درصد علم دنیا نیاز داریم که باید بسترسازی مناسب برای کسب و جذب این علم فراهم کنیم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان اینکه ایران دارای ۸۱ هزار عضو هیات علمی و ۱۰۰ هزار دانشجوی دکترا، افزود: ۴۶۶ پروژه مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا، ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۶۶ مرکز رشد در ایران فعالیت می کنند.

وی با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از علم و تجربیات کشورها، گفت: ۳۰ هزار نفر در پارک های علمی و فناوری ایران فعالیت می کنند.

سالار آملی با اشاره به روند رو به توسعه رشد علمی ایران بر مبنای مقالات ISI، تصریح کرد: ۵۳ هزار و ۴۰۰ مقاله ایران در نشریات علمی دنیا و در سال گذشته میلادی نیز ۱۳ هزار مقاله به صورت مشترک با سایر کشورها به چاپ رسیده است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان اینکه ایران در تولید مقالات علمی و همچنین رشد مقالات علمی به ترتیب در جایگاه شانزدهم و اول دنیا قرار دارد، افزود: امسال ۴۰ دانشگاه ایران در رقابت با دانشگاه‌های علمی بزرگ دنیا قرار گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه تهدیدات زیست محیطی بویژه افول دریای خزر مهمترین تهدید در ایران عنوان کرد و گفت: دریای خزر موجب حیات، اشتغال و زندگی هزاران نفر است و با هم افزایی و ورود هرچه بیشتر دانشگاهیان درصدد حل مشکلات اکوسیستمی دریای خزر شویم.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

مطالبه گری شهروندان از حاکمیت درباره ویدئوی جنجالی یک خواننده
پایش ماهواره‌ای تغییرات یکساله مساحت آبی کشور
گوشی جدید ایسوس با ۱۸ گیگابایت رم عرضه می‌شود
احراز هویت خریداران سیم کارت با رمز یکبار مصرف قانونی شد