تیک آبی پیام رسانهای داخلی برای وزیر ارتباطات چقدر ارزش دارد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرنگار مهر، با وجودی که پیام رسان خارجی تلگرام از سال ۹۶ و به دستور قضائی فیلتر شده و مسدود است، کانال محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ۲ روز گذشته در پیام رسان خارجی تلگرام، تیک آبی گرفته است.

فعالیت رسمی وزیر ارتباطات در شبکه پیام رسان تلگرام این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که نحوه عضویت آذری جهرمی در پیام رسان های داخلی و حمایت از آنها چگونه است و تیک آبی پیام رسان های بومی برای وزیر ارتباطات چقدر ارزش دارد؟

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که وزیر ارتباطات در پیام رسان های بومی آنطور که باید فعال نیست و کانال اطلاع رسانی رسمی فعال در اغلب پیام رسان های داخلی ندارد.

مطابق با آنچه که در سایت رسمی وزارت ارتباطات آمده، آذری جهرمی در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان های «کلوب»، «تبیان»، «بیسفون پلاس»، «سروش»، «بله»، «پروفایل» و «اینستاگرام» عضویت دارد. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که فعالیت وی تنها منحصر به عضویت است و وزیر ارتباطات در این شبکه‌ها حضور فعال ندارد.

کانال آذری جهرمی در پیام رسان های «بله» و «آیگپ» اگرچه با تیک آبی دارای رسمیت است، اما وی در «بله» از سال ۹۸ و در «آیگپ» از خرداد ۹۹ فعالیتی نداشته است. فعالیت وی در این شبکه‌ها ظاهری و تنها محدود به عضویت است.

وزیر ارتباطات در سایر پیام رسان های ایرانی مانند «سروش»، «ایتا»، «گپ»، «بیسفون پلاس» و غیره نه عضویت رسمی دارد و نه فعال است.

این در حالی است که بیشترین اطلاع رسانی‌های مربوط به وزارت ارتباطات در پیام رسان های تلگرام، توئیتر و اینستاگرام انجام می‌شود و کانال‌های خبررسانی مربوط به روابط عمومی این وزارتخانه نیز در تلگرام فعالیت پررنگی دارند.

حتی عمده فعالیت‌های اطلاع رسانی آذری جهرمی در مقام وزیر ارتباطات نیز در شبکه‌های توئیتر و اینستاگرام صورت می‌گیرد. به طوری که می‌توان گفت این شبکه‌ها مبدا اخبار و اطلاعیه‌های رسمی وزارت ارتباطات به شمار می‌روند.

وزیر ارتباطات همچنین بیشترین تعامل با کاربران اینترنت را از طریق پلتفرم‌های خارجی دارد.

عدم حمایت آذری جهرمی از شبکه‌های پیام رسان داخلی و عدم حضور فعال و مؤثر در آنها در حالی است که مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی به عنوان تنها سیاستگذار عرصه فضای مجازی کشور، حمایت از پیام رسان های داخلی با هدف تحقق حاکمیت فضای مجازی، در دستور کار قرار دارد و به وزارت ارتباطات نیز تکالیفی برای حمایت از پیام رسان های بومی واگذار شده است.

همچنین مطابق بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، هرگونه استفاده نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی از شبکه‌های اجتماعی خارجی ممنوع است.

با این وجود اولین انتظاری که از وزیر ارتباطات به عنوان بالاترین مقام رسمی کشور در حوزه ICT می‌رود، حمایت از پیام رسان های بومی و نیز ساماندهی حضور پیام رسان های خارجی مطابق با قوانین و مقررات در داخل کشور است. موضوعی که مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی، به عنوان تکلیف بر دوش وزارت ارتباطات است اما تاکنون آنطور که باید به آن عمل نشده است.

در مقابل اما به نظر می‌رسد آذری جهرمی مبلغ شبکه‌های اجتماعی خارجی و حافظ منافع آنها است. برای مثال وزیر ارتباطات بارها به اشکال مختلف از شبکه اجتماعی اینستاگرام حمایت کرده و کاربران را به سمت استفاده از این شبکه اجتماعی هدایت می‌کند. به نحوی که در مقاطع مختلف از کاربران می‌خواهد که در اینستاگرام به سوالات نظرسنجی وی پاسخ دهند و یا در لایو اینستاگرام از وی سوال بپرسند.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

هند قانون استفاده از شارژر یکسان را تصویب می کند
فیس بوک و اینستاگرام هر کلیک کاربر را ردیابی می کنند
تولید ماهواره‌ های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ در ایران
آمریکا جمع آوری داده توسط دوربینهای نظارتی را قانونمند می کند