جاسوس‌افزار صهیونیستی خبرنگاران الجزیره را هک کرد


مرکز تخصصی آموزش تبلیغات کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فوربس، جاسوس افزاری متعلق به یک شرکت رژیم صهیونیستی برای هک ۳۶ خبرنگار شبکه الجزیره استفاده شده است. به گفته محققان امنیت سایبری به نظر می‌رسد این حمله سایبری به دستور عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام شده باشد.

محققان «سیتی زن لب» در دانشگاه تورنتو از کشف حمله‌ای خرابکارانه علیه یکی از رسانه‌ها خبر داده‌اند که مقر آن در قطر است.

گزارش عملیات هک خبرنگاران الجزیره که توسط برخی از برترین محققان نظارتی جهان نوشته شده، سوالاتی نگران کننده درباره ضعف‌های آیفون مطرح می‌کند. این در حالی است که اپل یکی از نقاط قوت دستگاه‌هایش را امنیت و تعهد به حفظ حریم شخصی افراد ذکر کرده است.

طبق پژوهش مذکور، محققان یک کد مخرب کشف کرده‌اند که مشتریان شرکتNSO Group رژیم صهیونیستی از آن برای هک آیفون‌هایی با سیستم عامل قدیمی تر از iOS۱۴ استفاده کرده‌اند.

این بدافزار صوت را از میکروفن آیفون ذخیره و محتوای تماسهای رمزگذاری شده را نیز استخراج می‌کند.

البته پیش از این نیز عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جاسوس افزار شرکت NSO Group در حمله‌های سایبری دیگری نیز استفاده کرده بودند. حال آنکه شرکت رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند بدافزار مذکور فقط برای مشتریان دولتی ارائه شده تا تروریست‌ها و مجرمان را ردیابی کنند.

اما گزارش سیتی زن لب جدیدترین اتهامات در فهرست استفاده از این بدافزار برای نقض حقوق بشر است. به عنوان مثال از همین جاسوس افزار برای هدف گرفتن خبرنگاران در مراکش، مخالفان سیاسی در رواندا و سیاستمداران در اسپانیا استفاده شده است. در این موارد بدافزار مذکور با استفاده از واتس اپ افراد را هدف می‌گرفت.

سیتی زن لب با توجه به حمله جدید معتقد است با در نظر گرفتن کشف نقطه ضعف جدید در آیفون‌ها در کنار گستره جاسوس افزار NSO Group در جهان، احتمالاً عملیات هک کشف شده فقط شامل بخش کوچکی از حملات سایبری کشف شده در کاربران آیفون است.

این حمله سایبری با استفاده از فناوری «صفر کلیک» انجام شده است. این بدان معنا است که قربانیان بدون کلیک روی لینک حاوی بدافزار، هدف حمله قرار گرفته‌اند. این روند نشان می‌دهد حملات پیشرفته‌تر شده و ردیابی آنها نیز سخت‌تر خواهد شد.


کلیه مطالب این وب وب سایت از سراسر سایت های مجاز اینترنتی از نظر قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است. در صورت مشاهده مطالب خلاف قوانین لطفا به مدیریت اطلاع دهید تا حذف گردد.

Related Posts

لاوصولی ۳۳ میلیارد تومان از مطالبات شرکت ارتباطات زیرساخت
الزام اپراتورها به اطلاع‌رسانی قبل از قطع تلفن ثابت
رویکرد غیرسازنده فیس‌بوک در زمینه همکاری با رسانه‌های استرالیا
هیچ منعی برای توسعه ارتباطات بین‌الملل وجود ندارد